SEPSI ARE PRIMA SANSA LA TITLU. „EL CLASICO” ARAD – TARGOVISTE IN SEMIFINALE!

Odată cu disputarea derby-ului de la Sfântu Gheorghe, dintre Sepsi SIC şi CSM Târgovişte, am aflat şi numele primei clasate după sezonul regulat al Ligii Naţionale feminine de baschet. După ce a învins şi în tur cu 62-51, Sepsi a făcut instrucţie cu adversara sa în returul din judeţul Covasna, scor 70-48, asigurându-şi astfel prima poziţie înainte de play-off. Murphy 19 puncte şi Harrison, cu 16 puncte, au fost cele mai bune marcatoare ale gazdelor, în vreme ce de la dâmboviţence s-a remarcat doar Poole, 23 de puncte înscrise. La egalitate de puncte cu Aradul dar cu avantajul meciurilor directe, CSM Târgovişte va termina aproape sigur pe locul 2, asta dacă nu cumva se întâmplă o minune şi pierde vineri, în ultima etapă, la Timişoara, în vreme ce locul trei se va decide joi, ora 18:30, la Arad, când Univ.Goldiş ICIM înfruntă CSU Alba Iulia. În cazul în care va încheia pe locul 2, Târgovişte ar urma să aibă avantajul terenului propriu în semifinala cu Aradul.

ICIM – Alba, duel pentru locul 3

Indiferent de rezultatele ultimelor meciuri din sezonul regulat, se prefigurează o semifinală de campionat extrem de încinsă, clasicul duel Arad – Târgovişte, reeditare a finalei de anul trecut! Asta, bineînţeles, dacă cele două forţe ale campionatului îşi vor face treaba în primul tur al play-off-ului, sferturi de finală, ceea ce este foarte probabil. Singurul impediment spre un penultim act în care marile rivale s-ar ciocni din nou ar fi victoria Alba Iuliei la Arad, caz în care „galben-albastrele” ar încheia sezonul regulat pe locul patru, urmând să înfrunte în semifinale Sepsi Sfântu Gheorghe. Cert este că vineri, după meciul Timişoara – Târgovişte, vom şti exact cum stau lucrurile în Liga Naţională şi care e programul sferturilor de finală.