Sepsi a câștigat clar finala pentru play-off. FCU Craiova, ultima adversară a UTA-ei în play-out!

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe s-a calificat în play-off-ul Superligii de fotbal, după ce a învins-o clar pe FC U Craiova, cu scorul de 4-0 (3-0), într-un meci din etapa a 23-a.  Deţinătoarea Cupei României, care a făcut o primă repriză formidabilă, a deschis scorul rapid, prin Nicolae Păun (7), după o minge respinsă de portarul Ionuţ Gurău la centrarea lui Marius Ştefănescu. Gazdele şi-au majorat diferenţa în minutul 16, când şutul lui Mihai Bălaşa, după o eroare a lui Gurău, a fost deturnat în propria poartă de goalkeeper-ul craiovean. Mijlocaşul croat Adnand Aganovic (44) a înscris al treilea gol al covăsnenilor, cu un şut de la 25 de metri, deviat de un fundaş. Atacantul slovac Pavol Safranko (48) a închis tabela, cu o reluare din apropiere, după ce Mihai Bălaşa a trimis mingea în bară, la un corner.

UTA și FCU se vor înfrunta, tot la Arad și în sferturile Cupei României

Sepsi prinde play-off-ul, de unde va porni de pe locul 6, cu 21 de puncte, iar FC U coboară în play-out, plecând de pe locul 7, cu 20 de puncte. Asta înseamnă că oltenii vor veni la Arad chiar în ultima etapă a play-out-ului, pe 20 mai. În sferturile Cupei României, UTA și FCU Craiova se întâlnesc ceva mai repede, tot pe Arena „Francisc Neuman” la începutul lunii aprilie. Până una alta, clasamentul final al sezonului regular arată astfel: