Semnal de alarmă pe litoral: FCC UAV Arad suferă al doilea eșec în campionat, 68-76 la Constanța! (FOTO)

FCC UAV Arad a suferit în această seară a doua înfrângere din actuala ediție a Ligii Naționale de baschet feminin, într-un meci în devans contând pentru etapa a 16-a. Un eșec greu digerabil, venit chiar în cel mai important meci al returului și împotriva singurei echipe ce îi putea pune probleme, exceptând bineînțeles campioana Sepsi Sfântu Gheorghe, care pare de neatins și în acest sezon. Vorbim, totuși, de o adversară din Constanța mai slab cotată și care în mod normal nu ar fi trebuit să fie mai bună la meciuri directe la finalul sezonului regulat, în condițiile în care Aradul vrea să se bată la titlu. CSM Constanța a pierdut greu în tur la Arad, cu 84-82, replică ce ar fi trebuit să le pună pe arădence încă de pe atunci în gardă, iar acum s-a impus mai clar pe teren propriu în fața lui FCC UAV, cu 76-68 (16-13, 24-17, 17-19, 19-19). Surprinde nu doar înfrângerea, ci și modul în care s-au impus gazdele, ele preluând inițiativa și conducând pe tabelă de la finalul primului sfert până la gongul de final. Absența lui Branki Hadzovic, accidentată încă de la începutul anului și nerefăcută, a contat destul de mult în economia meciului, dovadă că am avut încă o dată dreptate când scriam că era imperios necesar aducerea încă unei coordonatoare de joc, având în vedere problemele medicale cu care se confruntă destul de des experimentata sârboaică. În condițiile date, Akathiotou a fost integralistă, iar oboseala își spune deja cuvântul și în dreptul cipriotei, care nu a făcut astăzi un meci prea bun. De fapt, remarcata din tabăra Aradului a fost în acest meci doar americanca Baptiste, la un nivel foarte bun și în meciurile grele, prea puțin însă pentru a învinge o echipă a Constanței ceva mai completă (cu patru foste arădence în lot: Dzombeta, Manea, Ardelean și Vitulova) și bine articulată, româncele venind de pe bancă cu acel plus valoric necesar.

Hadzovic a lipsit, Dzombeta și-a făcut de cap! Victorie meritată a gazdelor

De asemenea, Bogdan Bulj a contat mai mult doar pe șapte jucătoare, Vaida și Ciotir jucând puțin, iar Nagy deloc, asta în condițiile în care americanca Greene nu a prins cea mai bună zi, asta în ciuda celor 15 recuperări cu care a bifat și un nou double-double. În schimb, Tatiana Gallova a folosit 11 din cele 12 jucătoare trecute pe foaia de joc, cu mențiunea că americancele Tobin – fosta triplă campioană cu Sepsi adusă în iarnă în locul conaționalei Davenport, 21 de puncte și 10 recuperări (double-double) și Rivers au făcut și ele o partidă solidă. Nu poate fi invocată oboseala, pentru că meciul de sâmbătă, cu Agronomia, a fost mai mult un antrenament cu public, în care doza de energie a fost bine conservată. Așadar, galben-albastrele puteau face mult mai mult pe litoral, doar că apărarea modestă, desele turnover-uri provocate de apărarea avansată a constănțencelor și procentajul slab la aruncările de două puncte au dus la un rezultat negativ. Debutul partidei a fost echilibrat, cu ambele echipe trecând pe rând la conducere, dar din minutul 9, de la acel 16-13, a urmat o perioadă de dominație clară a amfitrioanelor, care au avut în ex-arădeanca Dzombeta, 26 de puncte și nouă pase decisive, o jucătoare excelentă pe tot parcursul meciului, ea amintind prin inteligență și eleganță în joc de americanca Sheena Moore, fostă și ea la Arad. Ceva s-a dereglat în jocul Aradului în sferturile doi și trei, în care CSM a condus și la peste 10 puncte, 30-19, 36-25 și 38-27, pentru un 40-30 la pauza mare și chiar la 15 puncte, cea mai mare diferență consemnată în meci, 55-40 în minutul 27. Să mai spunem că oficialii arădeni au fost destul de nemulțumiți de arbitraj (raport de 21-10 la aruncările libere), încasând și două tehnice din cauza protestelor.

Se strânge lupta pentru locul doi: Aradul are program mai greu decât Constanța

FCC UAV a avut însă o replică mult mai solidă în ultimele zece minute și cu o Baptiste on-fire, americanca reușind și două triple, a pus în pericol chiar victoria Constanței, revenind spectaculos la 62-61 în minutul 35. Diferența s-a făcut în ultimele trei minute, când aceeași Dzombeta a anulat revenirea fetelor de pe Mureș cu o triplă și practic de la 69-65 jocul a reintrat pe făgașul dorit de gazde, care s-au impus până la urmă meritat, scor 76-68. Cu această victorie, a noua consecutivă în campionat, Constanța face 25 de puncte dar are și un meci mai puțin disputat și amenință acum locul doi înainte de play-off, ocupat de FCC UAV, cu 28 de puncte. Arădencele nu doar că nu și-au securizat poziția secundă, dar stau mai slab la meciuri directe în disputa cu echipa de pe litoral, asta în contextul în care mai au deplasări grele, la Rapid și Sepsi. Dacă va reuși să treacă etapa viitoare și de liderul neînvins Sepsi SIC, pe care îl înfruntă acasă, CSM poate emite pretenții reale la locul doi și la avantajul terenului propriu într-o eventuală semifinală cu Aradul! Nici Rapid, cu patru înfrângeri până acum, nu poate fi scoasă total din calcule, giuleștencele având și ele șansa la o clasare măcar pe podium dacă bat tot până la final. După etapa a 16-a urmează o pauză de două săptămâni în LNBF, pentru fereastra de calificări la Women’s EuroBasket. După aceea vor fi două runde în mai puțin de o săptămână, urmate de o nouă întrerupere, pentru Final 8-ul Cupei României. Runda a 17-a, programată pe 15 februarie, se anunță interesantă, cu alte două dueluri la vârf: Rapid – Arad și Constanța – Sepsi, după care vom putea face calcule și mai simple în ecuația luptei pentru podium.

CSM CSU Constanța: Dzombeta 26 (3×3), Tobin 21, Rivers 17, B.Fota 7 (1×3), Petrof 3, Ardelean 2, Podar, Manea, Cucu, Croitoru, Vitulova.

FCC UAV Arad: Baptiste 26 (2×3), Greene 12, Pyka 10 (2×3), Akathiotou 7 (2×3), Racic 4, Georgieva 4, Fleșer 3 (1×3), Vaida 2, Ciotir.

Credit foto: CSM Constanța Baschet, facebook