SELECTIONATA VESTULUI A CASTIGAT ALL STAR GAME-UL NBA

Selecționata Conferinței de Vest a câștigat cea de-a 64-a ediție a All Star Game-ului – meciul vedetelor din liga profesionistă nord-americană de baschet (NBA) -, învingând cu scorul de 163-158 selecționata Conferinței de Est, duminică seara, la celebra arenă Madison Square Garden din New York, oraș care a găzduit din nou, după o pauză de 17 ani, acest mult-așteptat eveniment.

Russel Westbrook, coordonatorul de joc al echipei Oklahoma City Thunder, a fost desemnat cel mai bun jucător al întâlnirii (MVP), după ce a reușit să înscrie 41 de puncte și 5 recuperări pentru echipa Vestului, apropiindu-se la un singur punct de recordul din toate timpurile al Meciului Vedetelor, stabilit de Wilt Chamberalin în 1962 (42 puncte).

El a stabilit însă un nou record în privința punctelor marcate într-o singură repriză a All Star Game, 27 în numai 11 minute petrecute pe parchet în prima jumătate a meciului, depășind astfel performanța deținută până în prezent de Glen Rice și Kyrie Irving (cu câte 24 puncte).

Cel mai bun marcator al selecționatei Estului a fost starul LeBron James (Cleveland Cavaliers), cu 30 de puncte.

Pentru prima oară în istoria All Star Game, doi frați au fost adversari pe parchet, spaniolii Pau și Marc Gasol, primul reușind 10 puncte și 12 recuperări pentru Est, în timp ce ultimul a contribuit la victoria Vestului cu 6 puncte și 10 recuperări.

Sursă: AGERPRES