SEBIŞUL ŞI CERMEIUL AU DEBUTAT CU VICTORII ÎN LIGA A III-A

Etapa inaugurală a Ligii a III-a a consemnat două victorii şi o înfrângere pentru arădene. Performera judeţului e fără îndoială Naţional Sebiş, care s-a impus cu 3-0 la Timişoara, în faţa Ripensiei, prin tripla reuşită de Săulescu, în minutele 30, 34 şi 68. La Cermei, nou promovata pregătită de Mircea Aslău a debutat şi ea cu dreptul, impunându-se greu, scor 2-1, în faţa tinerei echipe din Becicherecu Mic. Timişenii au deschis scorul repede, în minutul 14, dintr-un penalty transformat de Zoran Radu, dar Gloria a revenit prin reuşitele semnate de Nistor, minutul 43 şi Suslak, minutul 85, care a marcat cu un frumoş şut din lovitură liberă de la peste 20 de metri.
UTA II – ACS Poli II 0-2, în derby-ul vestic
Singura perdantă a debutului de sezon în „C4” e UTA II, semn că azi nu a fost ziua „alb-roşilor. În derby-ul vesticelor, disputat la Şiria, ACS Poli II s-a impus în faţa arădenilor cu scorul de 2-0, dublă reuşită de arădeanul Vasi, în minutele 29 şi 42. UTA II a rămas în zece oameni din minutul 49, atunci când Gîrbiţă a fost eliminat direct pentru un atac dur. Prima etapă din seria a IV-a a eşalonului trei a consemnat destule rezultate surprinzătoare, dintre favoritele la promovare doar Sebişul confirmând în startul noii ediţii de campionat.