SEBIŞUL SE IMPUNE LA CERMEI ŞI RĂMÂNE LIDER ÎN “C4”

Naţional Sebiş îşi continuă parcursul excelent din acest debut de sezon în Liga a III-a. În derby-ul judeţean din “C4”, trupa lui Călin Cojocaru s-a impus cu 2-1 în deplasare, pe terenul nou promovatei din Cermei, la capătul unui meci spectaculos, cu trei goluri, dar şi cu multe alte faze de poartă. Toate reuşitele au venit în prima parte, Iuga şi Săulescu aducându-i pe sebişeni în avantaj după 25 de minute. Cermeiul a dat replica după golul frumos marcat din lovitură liberă de Suslak, iar meciul se reaprindea. Partea a doua a fost la fel de dinamică, dar fără ca tabela să se mai schimbe, gazdele solicitând în zadar două penalty-uri. Victorie importantă pentru sebişeni, care obţin a cincea victorie din tot atâtea meciuri, iar promovarea pare mai aproape ca niciodată pe malul Crişului Alb.
UTA II, învinsă acasă de lugojeni
Iată şi cele două distribuţii din derby-ul etapei a 5-a: Cermei: Rusu – Petrache, Calvin, Cotoc (78 Purece), Suslak – Coșa, Nistor (71 Popa), Varga, Aldan – Diarra – Bulza (61 Sălăjan); Sebiș: Fișteag – Rosenblum, Stupu, Suciu, Siminic – Mihuța (77 Clej), Cârstoiu – Săulescu (85 Ciocan), Roman (58 Susan), Iuga – M.Ion (90 Basic). Într-un alt meci al etapei, UTA II a cedat la limită pe teren propriu în faţa lui CSM Lugoj, scor 0-1, gol marcat de Drăgulescu, în minutul 51.

Liga a III-a, seria 4, etapa a cincea:
Becicherecu Mic – ACS Poli Timişoara II 2-5
Matiş (18), Rebengiuc (45) / Bârnoi (34 pen.), Velcotă (53), Pădurariu (62, 74), Vasi (86)
Unirea 1924 Alba Iulia – Pandurii Târgu Jiu II 1-2
Culda (34 pen.) / Ioani (89 aut.), Pirtea (90+1)
CNS Cetate Deva – Performanţa Ighiu 2-1
Janos Vajda (7), Tecsi (35) / Gîţ (19)
Industria Galda – Millenium Giarmata 3-1
Bodea (13), Frențiu (58), Câmpean (87 pen.) / Călin (48)
Gloria Lunca Teuz Cermei – Naţional Sebiş 1-2
Suslak (37) / Iuga (20), Săulescu (25)
UTA BD II – CSM Lugoj 0-1
Drăgulescu (51)
CSM Şcolar Reşiţa – Ripensia Timişoara 1-3
Costachi (50 pen.) / Fl. Nanu (30 pen.), Mediop (61, 79)

14.Giarmata 5 0 2 3 3-10 2

Etapa viitoare (7-8 octombrie): Poli II – Galda, Pandurii II – Becicherecul Mic, Sebiș – Unirea Alba Iulia, Ighiu – Cermei, Lugoj – Deva, Giarmata – Reșița, Ripensia – UTA II.