SEBIŞUL E LIDER SOLITAR ÎN “C4”! CERMEIUL, LA PRIMUL EŞEC

Etapa a patra a eşalonului trei a consemnat a patra victorie la rând pentru Naţional Sebiş, care e lider solitar în “C4”! Trupa lui Călin Cojocaru a câştigat cu un spectaculos 6-3 în faţa celor de la Cetate Deva, cu toate că în prima repriză a confruntării de pe malul Crişului Alb s-a înscris doar o singură dată, Marius Ion deschizând scorul în minutul 2, după o acţiune prelungită. În partea a doua au curs golurile, Rosenblum marcând pentru 2-0 în minutul 50, cu un şut sub transversală. Peste alte opt minute s-a făcut scor de forfait, Săulescu finalizând o frumoasă acţiune personală. Acelaşi jucător al gazdelor a marcat golul patru în minutul 66, moment după care Deva s-a trezit şi a înscris de două ori, prin Lintaru (77) şi Tecsi (82). Pe un final nebun de meci, Sebişul a refăcut diferenţa de patru goluri în minutele 82 şi 88, după reuşitele lui Iuga şi Clej, pentru ca scorul final, 6-3, să fie stabilit de ex-sebişeanul Velici. Naţional a început meciul în formula: Fișteag – Rosenblum, Stupu, Suciu, Siminic – Cârstoiu, Mihuța – Săulescu, Iuga, Susan – M.Ion.
Cermeiul, învinsă în prelungiri
Celelalte două reprezentante ale judeţului nostru în Liga a III-a au pierdut în această etapă. Lider după trei runde, Gloria Lunca Teuz Cermei a cedat la limită, scor 1-0, în deplasarea de la Rovinari, unde a dat piept cu ultima clasată, Pandurii II. Nou promovata pregătită de Mircea Aslău a fost foarte aproape de a obţine un punct, dar în primul minut de prelungiri, gazdele au marcat un gol norocos, Rusu fiind păcălit de o centrare deviată a lui Robert Dumitru. Cermeiul a început cu: Rusu – Petrache, Calvin, Cotoc, Suslak – Coșan, Nistor (67 Purece), Varga, Aldan – Diarra (88 Vereş) – D.Bulza (72 Sălăjan).
UTA II nu a reuşit surpriza cu Ighiu
În meciul de la Galda, UTA II a fost învinsă cu 2-0 de Performanţa Ighiu, goluri marcate de ex-utistul Szekely, minutul 38 şi Himcinschi, minutul 62. Puştii alb-roşii şi-au creat şi ei câteva ocazii, cea mai mare avându-l în “prim-plan” pe Ignea, care la 0-0 a irosit o şansă de singur cu portarul, în minutul 35. Dan Oprescu a început meciul cu Ighiu în formula: Mara – Moza, Celea, Wild (cpt.), Copaci – I.Coadă, Gîrbiță – Stahl (62 Ghergar), M.Vlad (80 Tarcea), I. Ungureanu, T. Ignea (83 Ghiunghiuş).