Sebişul e campioană de toamnă în “C4”! Cermeiul, victorie la final de tur

Ultima etapă a turului în seria a IV-a din eşalonul trei a adus rezultate bune pentru divizionarele arădene. Naţional Sebiş s-a impus astăzi, scor 2-0, în faţa celor de la CSM Lugoj – echipă care i-a avut în formula de start pe ex-sebişenii Păduraru, Lazea şi Bozian – la capătul unui meci solid făcut de trupa lui Călin Cojocaru. Mihuţa, în două rânduri şi Basic au creat pericol la poarta adversă, în prima jumătate de oră a meciului de pe malul Crişului Alb. Ocaziile sebişene au anunţat deschiderea scorului, survenită în minutul 37: atunci, Horcea a făcut henţ în careu, penalty-ul – îndelung contestat de oaspeţi – fiind transformat cu precizie de acelaşi Mihuţa. Tot Naţionalul a început mai bine şi mitanul secund, iar Săulescu a făcut 2-0 în minutul 58, executându-l pe Filip cu un lob de la 10 metri, după ce a depăşit în viteză doi adversari.

Mihuţa şi Săulescu au “executat” Lugojul

“Albaştrii” au gestionat perfect avantajul până la final, impunându-se cu 2-0, victorie care coroborată cu înfrângerea Reşiţei la Poli II, îi asigură Sebişului titlul de campioană de toamnă în “C4”. Naţional a început meciul în formula: Fișteag – Rosenblum (75 Ciocan), Stupu, Basic, Siminic – Avramescu, Cârstoiu (58 Clej) – Săulescu (90 Samoilă), Mihuța, Iuga – M.Ion (20 Susan). Sebişul ar putea avea chiar cu trei puncte mai mult la final de tur, dacă contestaţia depusă după meciul cu Ighiul (pierdut pe teren, 1-3), privind dreptul de joc al senegalezului Keita, va avea câştig de cauză săptămâna viitoare.

Victorie în cetatea Unirii!

Gloria Cermei a încheiat şi ea cu dreptul prima parte a campionatului. Deblocată etapa trecută, după o serie mai puţin bună, formaţia pregătită de Mircea Aslău a dat lovitura, astăzi, în cetatea Unirii, în faţa celor din Alba Iulia. După un prim sfert de oră ceva mai prudent, în care Rusu a avut două intervenţii salutare, arădenii au preluat iniţiativa, ratând ocazii mari, Diarra, Bulza – cu o bară chiar înainte de pauză, Nistor, în două rânduri şi Sălăjan fiind aproape de a deschide scorul. Până la urmă, tabela s-a modificat în minutul 53, atunci când Bulza a marcat cu capul, din careul mic, după un corner executat de Suslak. Cermeiul a scăpat ieftin peste zece minute, Rusu intervenind din nou providenţial, la şapte metri, în faţa lui Selagea.

UTA II încheie turul la Gâlda

Conturile au fost încheiate în minutul 73, Sălăjan marcând cu latul, din centrul careului, în urma unei pase venită de la Diarra, pătruns excelent pe partea dreaptă. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil, iar Cermeiul obţine o victorie importantă la Alba Iulia, cu care evadează din zona periculoasă a clasamentului. Aslău a început meciul din fieful “alb-negrilor”, de la Zlatna, în formula: Fl. Rusu – Popa, Petrache, Gurban, Suslak – Diarra (90 Moraru), Nistor, Coșa, Aldan – Sălăjan (81 Vereş), Bulza (87 Brânduşe). Mâine, de la ora 14, e programat ultimul meci al etapei, UTA II BD având o misiune grea pe terenul revelaţiei Industia Gâlda.