Se știu sfertfinalistele din Europa și Conference League: calificare în stil mare pentru PAOK Salonic!

Europa League, optimi de finală, retur

Rezultate:

Glasgow Rangers – (+) Benfica Lisabona 0-1
A marcat: Rafa Silva 67.
În tur: 2-2.

Slavia Praga – (+) AC Milan 1-3
Au marcat: Matej Jurasek 84, respectiv Christian Pulisic 33, Ruben Loftus-Cheek 36, Rafael Leao 45+6.
Cartonaş roşu: Tomas Holes (Slavia) 20.
În tur: 2-4.

Villarreal – (+) Olympique Marseille 3-1
Au marcat: Étienne Capoue 32, Alexander Soerloth 55, Yerson Mosquera 86, respectiv Jonathan Clauss 90+4.
În tur: 0-4.

(+) West Ham United – SC Freiburg 5-0
Au marcat: Lucas Paqueta 9, Jarrod Bowen 32, Aaron Cresswell 52, Mohammed Kudus 77, 85.
În tur: 0-1.

(+) Atalanta Bergamo – Sporting Lisabona 2-1
Au marcat: Ademola Lookman 46, Gianluca Scamacca 59, respectiv Pedro Goncalves 33.
În tur: 1-1.

(+) Bayer Leverkusen – Qarabag FK 3-2
Au marcat: Jeremie Frimpong 72, Patrik Schick 90+3, 90+8, respectiv Abdellah Zoubir 59, Juninho 68.
Cartonaş roşu: Elvin Jafarguliev (Qarabag) 63.

(+) Brighton – AS Roma 1-0
A marcat: Danny Welbeck 37.

(+) Liverpool – Sparta Praga 6-1
Au marcat: Darwin Nunez 7, Bobby Clark 8, Mohamed Salah 10, Cody Gakpo 14, 55, Dominik Szoboszlai 48, respectiv Veljko Birmancevic 42.
În tur: 4-1.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în sferturile de finală.

Tragerile la sorţi ale sferturilor de finală şi semifinalelor vor avea loc vineri 15 martie, la Nyon (14:00).

Răzvan Lucescu este erou în Grecia: echipa sa a spulberat-o pe Dinamo Zagreb!

Echipa antrenată de românul Răzvan Lucescu, PAOK Salonic, s-a calificat spectaculos în sferturile de finală ale Europa Conference League la fotbal, după ce a surclasat-o pe Dinamo Zagreb cu scorul de 5-1, joi seara, pe teren propriu, în manşa secundă a optimilor.

Campioana Croaţiei câştigase cu 2-0 în prima manşă, prin dubla lui Bruno Petkovic.

PAOK a făcut o primă repriză de excepţie şi avea la pauză 3-0, prin golul marcat de Rahman Baba (27), autogolul lui Petar Sucic (34) şi reuşita lui Brandon Thomas (42).

Dinamo a redus din diferenţă prin kosovarul Arber Hoxha (49), dar PAOK a refăcut ecartul graţie reuşitei lui Konstantinos Koulierakis (73). După ce PAOK a trecut prin emoţii, însă golul lui Petkovic (81) a fost anulat pentru henţ de arbitrajul video, Andrija Zivkovic (88 – penalty) a stabilit scorul final.

PAOK îşi va afla vineri adversara din sferturile de finală, la tragerea la sorţi de la Nyon (ora 15:00).

Rezultate:
(+) Fenerbahce Istanbul – Union Saint-Gilloise 0-1
A marcat: Mathias Rasmussen 68.
În tur: 3-0.

(+) Fiorentina – Maccabi Haifa 1-1
Au marcat: Antonin Barak 59, respectiv Anan Khalaili 88.
În tur: 4-3.

(+) PAOK Salonic – Dinamo Zagreb 5-1
Au marcat: Rahman Baba 27, Petar Sucic 34 (autogol), Brandon Thomas 42, Konstantinos Koulierakis 73, Andrija Zivkovic 88 – penalty, respectiv Arber Hoxha 49.
În tur: 0-2.

(+) Viktoria Plzen – Servette Geneva 0-0, după prelungiri; 3-1, la loviturile de departajare
Au executat în ordine loviturile de departajare: Miroslav Stevanovic 0-0 (ratare – a apărat Martin Jedlicka), Tomas Chory 1-0 (gol), Jeremy Guillemenot 1-1 (gol), Jhon Mosquera 2-1 (gol), Yoan Severin 2-1 (ratare – a apărat Martin Jedlicka), Pavel Sulc 3-1 (gol), Keigo Tsunemoto 3-1 (ratare – şut pe lângă).
În tur: 0-0.

(+) Aston Villa – Ajax Amsterdam 4-0
Au marcat: Ollie Watkins 25, Leon Bailey 60, Jhon Duran 75, Moussa Diaby 81.
Cartonaş roşu: Sivert Mannsverk (Ajax) 66.

(+) FC Bruges – Molde FK 3-0
Au marcat: Andreas Skov Olsen 45+2, 48, Michal Skoras 70.
În tur: 1-2.

(+) Lille OSC – Sturm Graz 1-1
Au marcat: Tiago Santos 43, respectiv Mika Biereth 45+2.

Maccabi Tel Aviv – (+) Olympiakos Pireu 1-6, după prelungiri
Au marcat: Eran Zahavi 57 – penalty, respectiv Daniel Podence 10, Konstantinos Fortounis 36, Ayoub El Kaabi 45+3, 65, Stevan Jovetic 93, Youssef El Arabi 103.