Se schimbă regulile la ATM-uri. Românii nu vor mai fi obligați să aleagă sume prestabilite

Se schimbă regulile la ATM-uri. Românii nu vor mai fi obligați să aleagă sume prestabilite
Românii ar putea avea posibilitatea de a retrage orice sumă doresc de la bancomatele oricărei bănci, fără a mai fi obligați să aleagă doar dintre valorile prestabilite afișate de ATM-uri. Măsura este prevăzută într-un proiect de lege inițiat de parlamentari din toate partidele.
În prezent, multe bancomate permit clienților altor bănci doar retrageri în sume fixe, chiar dacă utilizatorii achită un comision pentru efectuarea operațiunii. Inițiatorii consideră că această practică limitează în mod nejustificat dreptul oamenilor de a dispune de propriii bani.
Potrivit proiectului, operatorii ATM-urilor vor fi obligați să ofere și opțiunea introducerii unei sume personalizate pentru retragerea numerarului, indiferent de banca emitentă a cardului.
Expunerea de motive arată că limitarea actuală nu este cauzată, în general, de imposibilități tehnice, ci de modul în care sunt configurate aplicațiile bancomatelor pentru cardurile emise de alte instituții financiare. În consecință, utilizatorii sunt obligați să retragă uneori mai mulți bani decât au nevoie.
Inițiatorii susțin că dreptul de proprietate asupra sumelor aflate într-un cont bancar include și posibilitatea titularului de a decide valoarea exactă a numerarului retras, în limitele tehnice ale bancomatului. Totodată, aceștia apreciază că actualizarea software-ului ATM-urilor nu presupune investiții majore.
Proiectul nu elimină opțiunile de retragere rapidă și nici limitele tehnice sau de securitate existente. De asemenea, bancomatele nu vor fi obligate să elibereze sume imposibil de acordat din cauza lipsei anumitor bancnote sau a altor limitări obiective.
Dacă proiectul va fi adoptat, băncile care nu vor respecta noile obligații riscă amenzi cuprinse între 50.000 și 100.000 de lei, atunci când sunt afectate sau pot fi afectate interesele consumatorilor.