Se decid semifinalistele Ligii Campionilor. Vezi cine sunt favorite

Marţi şi miercuri se dispută meciurile retur din sferturile de finală ale UEFA Champions League. Real, Atletico, Juventus şi Monaco pornesc ca favorite după partidele de săptămâna trecută, pe care le-au câştigat.

Real Madrid – Bayern e capul de afiş al zilei de marţi. Nemţii au condus cu 1-0 în tur, după care seara s-a transformat într-un coşmar. După ce deschisese scorul, Vidal a ratat un penalty, chiar înainte de pauză. În repriza a doua, Javi Martinez a fost eliminat, iar madrilenii s-au impus, prin „dubla” lui Ronaldo. De la Real vor lipsi Varane, Pepe şi Bale, toţi accidentaţi, în timp ce Ancelotti nu se va putea baza pe Hummels (accidentat) şi Javi Martinez (suspendat). Lewandowski nu este apt 100%, însă e de aşteptat să înceapă ca titular partida de pe Bernabeu.

Echipele probabile:

Real Madrid: Navas – Carvajal, Ramos, Nacho, Marcelo – Kroos, Casemiro, Modric – Isco, Benzema, Ronaldo

Bayern: Neuer – Lahm, Boateng, Alaba, Bernat – Alonso, Vidal – Robben, Alcantara, Ribery – Lewandowski

În celălalt meci al serii, Atletico are de apărat avantajul fragil luat după partida tur. Elevii lui Simeone s-au impus atunci, graţie reuşitei lui Griezmann, din penalty. Augusto Fernandez, Moya şi Vrsaljiko sunt accidentaţii din tabăra madrilenă, în timp ce Gameiro a fost recuperat şi face parte din lot. Craig Shakespeare are şi el probleme de lot. Huth e suspendat, Morgan şi Ndidi sunt incerţi, în timp ce Mendy şi Wague sunt accidentaţi.

Leicester: Schmeichel – Simpson, Benalouane, Morgan, Fuchs – Mahrez, Ndidi, Drinkwater, Albrighton – Okazaki, Vardy

Atletico: Oblak – Juanfran, Godin, Savic, Filipe Luis – Carrasco, Niguez, Gabi, Koke – Griezmann, Torres