Se cunosc sfert-finalistele în Europa League. Vezi rezultate

Anderlecht, Ajax, Manchester United, Lyon, Schalke, Celta Vigo, Beşiktaş şi Genk sunt cele opt echipe calificate în sferturile Europa League.

Nicolae Stanciu şi Alexandru Chipciu s-au calificat în sferturile Europa League. Cu cei doi români titulari, Anderlecht a câştigat şi returul cu Apoel Nicosia, cu acelaşi scor cu care se impusese şi în tur, 1-0. Acheampong a marcat pentru belgieni în minutul 65, la doar un minut după ce îl înlocuise pe Stanciu. Chipciu a fost şi el substituit, în minutul 89.

Andrei Prepeliţă şi Rostov au fost eliminaţi de Manchester United. Cu românul pe teren până în minutul 79, ruşii au fost învinşi cu 1-0 pe Old Trafford, după golul lui Mata, din pasa cu călcâiul a lui Ibrahimovic.

AS Roma a învins-o cu 2-1 pe Lyon, care a mers însă mai departe datorită victoriei cu 4-2 din tur.

Ajax a întors soarta meciului cu FC Copenhaga şi merge şi ea în sferturi. După 1-2 în Danemarca, olandezii s-au impus cu 2-0 în retur, scor stabilit încă din prima repriză.

Schalke a tranşat în favoarea ei duelul german cu Borussia Monchengladbach. După 1-1 în turul de pe teren propriu, trupa din Gelsenkirchen era condusă cu 2-0 la pauză, însă a egalat spectaculos în repriza secundă şi s-a calificat datorită golurilor în deplasare.

Europa League, optimi de finală:

Anderlecht – APOEL Nicosia 1-0 (’65 Acheampong)

Ajax – FC Copenhaga 2-0 (’23 B. Traore, ’45 Dolberg – pen.)

Manchester United – FC Rostov 1-0 (’70 Mata)

Roma – Lyon 2-1 (’18 Strootman, ’60 Toussart-autogol / ’16 Diakhaby)

Monchengladbach – Schalke 2-2 (’26 Christensen, ’45 Dahoud – ’55 Goretzka, ’68 Bentaleb-penalty)

Krasnodar – Celta Vigo 0-2 (’52 Mallo, ’80 Aspas)

Beșiktaș – Olympiacos 4-1 (’10 Aboubakar, ’22, ’75 Babel, ’84 Tosun /’31 Elyounoussi)

Genk – Gent 1-1 (’20 Castagne / ’84 Verstraete).

Sursă: digisport.ro