Săptămâna în care se decid ultimele sfertfinaliste din Champions League

Ultimele meciuri din optimile Champions League se dispută la mijlocul acestei săptămâni. Manchester City, Borussia Monchengladbach, Real Madrid și Atalanta se duelează astăzi, de la ora 22, pentru accederea în sferturi. Mai sunt patru locuri libere în sferturile Champions League, iar Real Madrid și Manchester City sunt favorite să ajungă în faza următoare. Până acum s-au calificat în sferturile de finală: PSG, Liverpool, FC Porto și Borussia Dortmund. Real a avut parte de un meci complicat în tur. Chiar dacă au evoluat pentru mult timp în superioriate numerică, spaniolii au dat lovitura pe final şi s-au impus cu 1-0. Atalanta vrea să răzbune eșecul dramatic din tur și să elimine cea mai titrată formație din Champions League. Returul dintre City și  Monchengladbach se va disputa la Budapesta, pe Puskas Arena, la fel ca partida tur, câştigată de trupa lui Guardiola cu 2-0.

Acest lucru se întâmplă din cauza restricțiilor privind pandemia de COVID-19. Manchester City traversează o formă fantastică, cu 20 de victorii în cele 21 de meciuri jucate în acest an. Mai mult decât atât, Manchester City a încasat un singur gol în actuala ediție a Champions League. Miercuri, tot de la ora 22, sunt programate ultimele două meciuri retur din optimi: Chelsea – Atletico Madrid, în tur, la Bucureşti, a fost 1-0 pentru englezi şi Bayern – Lazio, în tur 4-1 pentru nemţi.