Săptămâna în care aflăm primele sfertfinaliste din Champions League

În această seară aflăm primele două sfertfinaliste din Champions League. Juventus a pierdut în meciul tur al optimilor, scor 1-2, astfel că FC Porto are prima șansă în această seară. Andrea Pirlo a menajat o parte dintre titulari în ultimul joc de campionat, cu Lazio, în speranța că băieții lui vor fi în formă maximă diseară. Porto s-a prezentat aproape perfect în tur, iar Ronaldo şi colegii săi trebuie să recupereze un gol pe tabelă pentru a spera la sferturile de finală. Borussia Dortmund și Sevilla au pus în scenă un meci de 5 stele în tur, nemții reușind să câştige cu 3-2. Sevilla pleacă cu șansa a doua în această seară, având nevoie de o victorie la două goluri diferenţă, sau de una la limită, dar cu trei goluri marcate, care ar duce meciuri în prelungiri.

Ambele meciuri vor începe la ora 22 şi vor fi transmise pe canalele Digi Sport, Look şi Telekom. Miercuri de la aceeaşi oră sunt programate ale două meciuri din returul optimilor, cu Mbappe şi Messi în prim-plan, la PSG – Barcelona (în tur 4-1 pentru francezi!) şi Liverpool – Leipzig (în tur 2-0 pentru „cormorani”). La mijlocul săptămânii viitoare se vor disputa meciurile retur ale ultimelor patru optimi de finală, atunci urmând să aflăm toate echipele calificate în sferturi.