S-au stabilit ultimele sfertfinaliste din Champions League! Juve şi Real, eliminate

Bayern Munchen şi FC Barcelona s-au calificat, sâmbătă, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Nemţii au trecut cu 4-1 de Chelsea, pe teren propriu, în manşa secundă a optimilor, meci arbitrat de arădeanul Ovidiu Haţegan. Pentru învingători au marcat Lewandowski ’10 (penalti), ’84, Perisic ’24 şi Tolisso ’76. Chelsea a înscris prin Abraham ’44. În tur, scorul a fost 3-0 pentru echipa germaă. Catalanii s-au impus în manşa secundă a optimilor cu scorul de 3-1, după 1-1 la Napoli. Au marcat Lenglet ’10, Messi ’23 şi Suarez ’45+1 (pen.), respectiv Insigne ’45+5 (pen.). Olympique Lyon a furnizat marea surpriză, eliminând-o pe Juventus. După 1-0 în Franţa, campioana Italiei a câştigat cu 2-1, prin reuşitele lui Ronaldo, 43 pen. şi 60, respectiv Depay, min.12. Golul marcat în deplasare i-a fost suficient formaţiei lui Rudi Garcia să se califice în sferturi.

Sarri a fost demis de Juventus! Pirlo este noul antrenor

Eliminarea i-a fost fatală antrenorului Maurizio Sarri, demis a doua zi şi înlocuit cu fostul jucător al torinezilor, Andrea Pirlo. Tot în Final 8 s-a calificat şi Manchester City, învingătoare de două ori cu 2-1 în faţa lui Real Madrid. Trupa lui Guardiola a câştigat manşa retur graţie reuşitelor lui Sterling, min.9 şi Gabi Jesus, min.68, respectiv Benzema, min.28. Partidele din optimile de finală ale Ligii Campionilor s-au disputat unele în februarie/martie şi altele în august, competiţia fiind întreruptă câteva luni din cauza pandemiei de coronavirus. Liga Campionilor se mută, de săptămâna viitoare, la Lisabona, UEFA luând decizia ca meciurile eliminatorii să se dispute sun forma unui Final 8, turneu inedit cu meciuri într-o singură manşă în sferturi şi semifinale.

Bayern – FC Barcelona, capul de afiş al sferturilor

Finala va avea loc, de asemenea, în capitala Portugaliei. Aşadar, în sferturi avem parte de următoarele confruntări: Atalanta Bergamo – Paris Saint-Germain (miercuri, 12 august, ora 22), Leipzig – Atletico Madrid (joi, 13 august, ora 22), FC Barcelona – Bayern Munchen (vineri, 14 august, ora 22) şi Manchester City – Olympique Lyon (sâmbătă, 15 august, ora 22).