S-au stabilit și semifinalistele din Europa și Conference League. Este sezonul echipelor italiene

Sevilla, Juventus, Bayer Leverkusen şi AS Roma s-au calificat, joi seara, în semifinalele Europa League la fotbal. Sevilla, echipă care deţine recordul de trofee în competiţie (Cupa UEFA/Europa League), şase la număr (2005/06, 2006/07, 2013/14, 2014/15, 2015/16, 2019/20), a dispus de Manchester United la scor de forfait, prin dubla marocanului Youssef En-Nesyri (8, 81) şi reuşita lui Loic Bade (47). În tur, scorul a fost egal, 2-2, după ce ”diavolii roşii” au condus multă vreme cu 2-0. Sevilla a câştigat şi ambele dueluri anterioare cu Manchester United, în semifinalele ediţiei 2019/20 a Europa League (2-1 la general) şi în optimile Ligii Campionilor în ediţia 2017/18 (tot cu 2-1).

Juventus a remizat cu Sporting, la Lisabona, 1-1, după ce ”Bătrâna Doamnă” a câştigat la limită în tur (1-0). Francezul Rabiot a fost pe rând înger şi demon, marcând golul torinezilor şi făcând penalty-ul din care au egalat lusitanii. Bayer Leverkusen, câştigătoarea ediţiei din 1988 a Cupei UEFA, a învins formaţia belgiană Union St. Gilloise cu 4-1, după 1-1 în tur. ”Aspirinele” au demarat în forţă, marcând după 66 de secunde prin Diaby, celelalte goluri ale oaspeţilor fiind reuşite de Mitchel Bakker (38), Jeremie Frimpong (60) şi Adam Hlozek (79).

AS Roma a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Feyenoord, într-o reeditare a finalei Europa Conference League de anul trecut (1-0 pentru giallorossi la Tirana). După 0-1 la Rotterdam, AS Roma a deschis scorul prin Spinazzola (60), dar liderul din Eredivisie a egalat prin Igor Paixao (80). Argentinianul Paulo Dybala (89) a trimis meciul în prelungiri, unde echipa antrenată de Jose Mourinho a mai înscris de două ori, prin Stephan El Shaarawy (101) şi Lorenzo Pellegrini (108).

În semifinale, Juventus o va înfrunta pe Sevilla FC, iar AS Roma o va întâlni pe Bayer Leverkusen. Finala se va juca pe 31 mai, la Budapesta, pe Puskas Arena, stadion cu o capacitate de 65.000 de locuri.

SFERTURI DE FINALĂ

(+) AS Roma – Feyenoord Rotterdam 4-1, după prelungiri
Au marcat: Leonardo Spinazzola 60, Paulo Dybala 89, Stephan El Shaarawy 101, Lorenzo Pellegrini 108, respectiv Igor Paixao 80.
Cartonaş roşu: Santiago Gimenez (Feyenoord, 119).
În tur: 0-1.

(+) Sevilla FC – Manchester United 3-0
Au marcat: Youssef En-Nesyri 8, 81, Loic Bade 47.
În tur: 2-2.

Sporting Lisabona – (+) Juventus Torino 1-1
Au marcat: Marcus Edwards 20 – penalty, respectiv Adrien Rabiot 9.

Union St. Gilloise – (+) Bayer Leverkusen 1-4
Au marcat: Casper Terho 65, respectiv Moussa Diaby 2, Mitchel Bakker 38, Jeremie Frimpong 60, Adam Hlozek 79.
În tur: 1-1.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în semifinale.

SEMIFINALE (turul 11 mai, returul 18 mai)
Juventus Torino – Sevilla FC
AS Roma – Bayer Leverkusen.

Fiorentina, West Ham, AZ Alkmaar şi FC Basel s-au calificat, joi seara, în semifinalele Europa Conference League la fotbal. Finala celei de-a doua ediţii a competiţiei se va disputa pe 7 iunie, pe Eden Arena din Praga.

(+) AZ Alkmaar – RSC Anderlecht Bruxelles 2-0, după prelungiri; 4-1, la loviturile de departajare
A marcat: Vangelis Pavlidis 5 – penalty, 13.
În tur: 0-2.

(+) Fiorentina – Lech Poznan 2-3
Au marcat: Riccardo Sottil 78, Gaetano Castrovilli 90+2, respectiv Afonso Sousa 9, Kristoffer Velde 65 – penalty, Artur Sobiech 69.
În tur: 4-1.

OGC Nice – (+) FC Basel 1-2, după prelungiri
Au marcat: Gaetan Laborde 9, respectiv Jean-Kevin Augustin 86, Kasim Nuhu 98.

(+) West Ham United – KAA Gent 4-1
Au marcat: Michail Antonio 37, 64, Lucas Paqueta 55 – penalty, Declan Rice 58, respectiv Hugo Cuypers 26.

SEMIFINALE (turul – 11 mai, returul – 18 mai)