S-au stabilit semifinalistele Europeanului de tineret: Ucraina și Israel, surprizele din careul de ași

Selecţionatele de tineret ale Spaniei şi Israelului s-au calificat, sâmbătă, în semifinalele Campionatului European de fotbal Under-21 din România şi Georgia. Spania, care a câştigat grupa României, a dispus de Elveţia cu scorul de 2-1, după prelungiri, pe Stadionul Giuleşti din Bucureşti. Sergio Gomez (68) a deschis scorul pentru iberici, Elveţia, viitoarea adversară a României în preliminariile ediţiei din 2025, a egalat in extremis prin Zeki Amdouni (90+1), dar Juan Miranda (103) a reuşit golul victoriei echipei Spaniei în prelungiri. Israelul a trecut de Georgia cu 4-3, la loviturile de departajare, după ce scorul a fost egal, 0-0, la capătul prelungirilor de la Tbilisi. Pentru israelieni au transformat Gil Cohen, Omri Gandelman, Anan Khalaili şi Oscar Gloukh, iar pentru gazde au înscris. Irakli Azarov, Zuriko Davitaşvili şi Ghiorghi Moistsrapişvili. Portarul Daniel Peretz a fost din nou providenţial, apărând şutul lui Ghiorghi Gogua, în timp ce Saba Hvadaghiani a tras în bară.

Anglia și Spania sunt favorite să dispute finala competiției

Selecţionatele Angliei şi Ucrainei s-au calificat, duminică, în semifinalele Campionatului European de fotbal Under-21 din România şi Georgia. Anglia a trecut în sferturi de Portugalia cu 1-0, la Tbilisi, prin golul marcat de Anthony Gordon (34). Englezii au un parcurs perfect, cu patru victorii consecutive şi niciun gol primit. În alt sfert de finală, Ucraina a dispus de Franţa cu scorul de 3-1, la Cluj-Napoca. ”Les Bleuets” au deschis scorul prin Ryan Cherki (19), dar apoi Ucraina a punctat prin Gheorghi Sudakov (32 – penalty, 44) şi Artem Bondarenko (86). Ucraina va juca în semifinale contra Spaniei, miercuri, pe Stadionul Steaua din Bucureşti (22:00). Cealaltă semifinală va opune Anglia şi Israelul, tot miercuri, la Batumi. (agerpres)

Sursa foto: UEFA Under-21 Championship/Facebook