S-au răzbunat pe “studente”! Căpitanul Hadzovic aduce victoria cu Clujul

Învinsă aseară de CSM Satu Mare, FCC Baschet Arad avea mare nevoie de victorie în meciul cu Universitatea Cluj-Napoca, un alt duel greu al debutului de campionat. Vă reamintim că primele trei etape, cu “galben-albastrele” pe teren, s-au disputat în acest sfârşit de săptămână, în cadrul turneului de la Satu Mare, unul din cele trei ale startului noii ediţii de Ligă Naţională. Un alt motiv în plus pentru care fetele sârbului Bulj nu concepeau decât succesul era legat de înfrângerea din Cupă, chiar în faţa lui “U”, eşec care le-a costat calificarea în Final Four. Nu a fost însă deloc uşor nici în această seară, arădencele reuşind să se impună cu mari emoţii şi la mare luptă, în urma a două “libere” transformate de căpitanul Hadzovic, când mai erau doar două secunde de joc! Puncte care s-au dovedit decisive în stabilirea învingătoarei. Bogdan Bulj a început cu același “5” ca și în celelalte două jocuri de la turneul din Sătmar: Hadzovic – Armanu, Fodor – Ardelean, Karakasevic. Debutul de meci a fost slab şi Universitatea conducea cu 17-10 după primul sfert. Rolurile s-au inversat în următoarele zece minute, adjudecate de FCC cu 14-6, astfel că la pauza mare tabela sălii din Satu Mare indica un echilibru, 24-23 în favoarea echipei de pe Mureş. Clujul a ieşit mai montată de la vestiare şi a preluat din nou conducerea, pentru un 41-37 după 30 de minute, după ce a condus la un moment dat şi cu şapte puncte, 35-28 în minutul 25, apoi 37-30 şi 39-32, două minute mai târziu. Clujul a rămas la timonă până la 54-48 în minutul 37 şi chiar părea scăpată în câştigătoare. Numai că arădencele au revenit extraordinar în nici trei minute, egalând la 54, cu sârboaicele Hadzovic şi Karakasevic în prim-plan.

Pivoţii au făcut diferenţa, căpitanul la nevoie se cunoaşte!

Fetelor de pe Someş nu le-a mai ieşit nimic până la final, iar căpitanul Hadzovic a luat pe cont propriu o acţiune, fiind faultată în momentul aruncării la coş. Căpitanul a avut sânge rece de la linia aruncărilor libere şi a mai pus două puncte în contul Aradului, pentru o răsturnare spectaculoasă de scor şi o victorie importantă, 56-54, asta în condiţiile în care Clujul figura ca gazdă la acest meci. Cu 20 de puncte şi 6 recuperări, americanca Beadle a fost din nou coşghetera FCC-ului, secondată de integralista Hadzovic, cu 15 puncte şi patru pase decisive şi Karakasevic, care şi-a trecut în cont un “double-double”, 10 puncte şi 13 recuperări. Armanu, cu 5 puncte, Akathiotou 4 (1×3) şi Ardelean 2, au mai punctat în dreptul Aradului. Au mai jucat Fodor şi Mîrne Nagy. La clujence s-au remarcat americanca Campbell, 15 puncte şi ex-arădeanca Uiuiu, 14 puncte (2×3).  Probleme pentru “galben-albastre” la aruncările libere, doar 13 din cele 21 fiind transformate, dar mai ales la trei puncte, cu doar o reuşită din 17 încercări!

Arădencele au întors spectaculos pe final, „run” de 8-0 decisiv!

Arădencele au făcut însă diferența cu 36 de puncte înscrise din spațiul de trei secunde, față de doar 18 ale adversarelor, asta graţie jocului bun al pivoţilor. FCC Baschet Arad pleacă cu 5 puncte de la Satu Mare, după două victorii, cu Oradea şi Clujul și o înfrângere, cu gazdele de la CSM. Urmează un program încărcat în decembrie, proximele adversare ale arădencelor fiind campioana ultimilor ani şi marea favorită la titlu şi în acest sezon, Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și ACS KSE Târgu Secuiesc, în 4 și 5 decembrie, în cadrul unui turneu programat la sfârşitul săptămânii viitoare, la Târgu Secuiesc, pentru ca în 12-13 decembrie să aibă loc un nou turneu, la Braşov.