S-au ocupat încă trei locuri la EURO 2024: Italia își va putea apăra titlul continental!

Italia, Cehia şi Slovenia s-au calificat la EURO 2024 la fotbal, după meciurile jucate luni, ultimele pentru ele în preliminarii. Italia a obţinut punctul de care mai avea nevoie, 0-0 cu Ucraina, la Leverkusen. Squara Azzurra a suferit destul de mult pe final, când Ucrainei i s-a refuzat un penalty clar! Italienii își vor putea, astfel, apăra titlul european cucerit în 2020, în vreme ce Ucraina mai speră la calificare prin intermediul Nations League. Cehia a învins Moldova cu 3-0, într-o partidă cu calificarea pe masă.

David Doudera (14), Tomas Chory (72) şi Tomas Soucek (90) au marcat golurile, Moldova jucând aproape o repriză în zece oameni, după eliminarea lui Vladislav Baboglo (55). Slovenia a învins dramatic Kazahstanul, cu 2-1, în alt meci decisiv. Benjamin Sesko (41) a deschis scorul pentru gazde, Ramazan Orazov (48) a egalat după pauză, dar slovenii au reuşit pe final golul victoriei, prin Benjamin Verbic (86).

Până acum au obţinut calificarea la EURO 2024, care va avea loc în Germania (echipă calificată din oficiu), următoarele formaţii: Spania, Scoţia, Franţa, Olanda, Anglia, Italia, Belgia, Austria, Turcia, Ungaria, Serbia, Portugalia, Slovacia, Albania, Cehia, Danemarca, Slovenia, Elveţia şi România.

Rezultatele de luni:
Grupa C

Macedonia de Nord – Anglia 1-1
Au marcat: Enis Bardhi 41, respectiv Harry Kane 59.
Enis Bardhi a ratat un penalty în min. 41 (a apărat Jordan Pickford).

Cehia – Moldova 3-0
Au marcat: David Doudera 14, Tomas Chory 72, Tomas Soucek 90.
Cartonaş roşu: Vladislav Baboglo (Moldova) 55.

Irlanda de Nord – Danemarca 2-0
Au marcat: Isaac Price 60, Dion Charles 82.

San Marino – Finlanda 1-2
Au marcat: Filippo Berardi 90+7 – penalty, respectiv Pyry Soiri 50, 58.

Slovenia – Kazahstan 2-1
Au marcat: Benjamin Sesko 41, Benjamin Verbic 86, respectiv Ramazan Orazov 48.

1 Danemarca 10 7 1 2 19-10 22
2 Slovenia 10 7 1 2 20-9 22
3 Kazahstan 10 6 0 4 16-12 18
4 Finlanda 10 6 0 4 18-10 18
5 Irlanda de Nord 10 3 0 7 9-13 9
6 San Marino 10 0 0 10 3-31 0

Primele două clasate din fiecare grupă se califică la turneul final al EURO 2024, care va avea loc în Germania.