S-au dus vremurile bune! Victorie sub coș cu Rapidul, dar după un baschet greu de privit

Nu ne așteptam la cine știe ce spectacol, în FCC UAV Arad – Rapid București, meci din etapa a doua a Ligii Naționale de baschet feminin, dar parcă ne e dor de vremurile bune, când pe parchetul Polivalentei puteam asista la meciuri de calitate. Nu a fost cazul astăzi, la primul joc acasă din campionat al favoritelor în galben-albastru, deși americanca Easley a jucat bine și nu poate fi inclusă în tabloul general. Coordonatoarea de joc a Aradului a făcut diferența în acest meci de o slabă factură tehnico-tactică, cu greșeli elementare și ratări mari de ambele părți. Totuși, prima parte a fost ceva mai bună și echilibrată, 19-19 după primul sfert și apoi 40-36 la pauza mare, perioadă în care Aradul a condus mai mult, dar și giuleștencele au fost în avantaj pe tabelă. Easley și Vitulova au fost remarcatele primelor zece minute, în vreme ce ex-arădeanca Teodora Manea și-a ținut echipa aproape cu puncte importante. Echilibrul s-a păstrat constant pe tabelă, până la 31-28, aceeași neobosită Easley desprinzând ușor echipa gazdă la opt puncte în minutul 18, 39-31. La pauza mare era 40-36 și încă oaspetele mai sperau la revanșă, după ce pierdeau în sezonul trecut finala pentru bronz. În partea a doua s-a jucat un baschet greu de privit, în care ambele formații s-au întrecut în greșeli și ratări.

Easley și restul lumii: americanca a făcut diferența într-un meci modest

Doar Easley și pe alocuri Mititelu și Vitulova au mai cules aplauze cu câteva coșuri, în vreme ce dincolo neobosita Diaconu, care la 41 de ani are meritul de a juca încă la acest nivel, a fost în mână slabă la trei puncte, fără niciun coș din șapte tentative. Aradul a lăsat impresia că se poate desprinde, conducând constant la 6-8 puncte, dar Rapid a avut puterea să se mai apropie o dată periculos, 52-50 și 54-51 în minutul 28, cu Manea și Alexe cele mai active și bune jucătoare din tabăra Rapidului. Mititelu a reușit însă o triplă pe finalul actului trei și s-a terminat 57-51 după 30 de minute. Debutului ultimului sfert avea să fie decisiv, FCC UAV desprinzându-se la 14 puncte pe mâna trioului Easley-Vitulova-Ghiță, 65-51. A urmat o cursă inutilă de urmărire a oaspetelor, care nu aveau cum să mai emită mari pretenții la victorie, deși pe final s-au apropiat la 5 puncte, 69-64 (19-19, 21-17, 17-15, 12-13) acesta fiind și scorul final.

Ambele echipe mai au de lucru, FCC UAV joacă etapa viitoare la Constanța

În ciuda evoluției slabe, Rapidul putea să și câștige dacă ne uităm că a ratat nouă aruncări libere (8/17, procentaj de nici 50%!) dar și câteva aruncări singure cu panoul, din poziții excelente, semn că și evoluția FCC UAV-ului a lăsat mult de dorit, cu doar două sferturi câștigate, și acelea la limită. Per total, un baschet de factură slabă, așa cum probabil vom mai avea parte, având în vedere nivelul modest al campionatului și al majorității echipelor prezente în LNBF. În fața a aproximativ 300 de spectatori, echipa lui Popov obține a doua victorie din tot atâtea meciuri în actuala ediție a Ligii Naționale, iar etapa viitoare se deplasează în fieful vicecampioanei en-titre, CSM Constanța, echipă ce a eliminat-o recent din Cupă.

FCC UAV Arad: Easley 27 (3×3), Vitulova 17 (1×3), Mititelu 12 (2×3), Ghiță 10, Voica-Nagy 2, Fleșer 1, Cucu, Ciotor, Biszak. Rezervă neutilizată: Valea. Antrenor: Miroslav Popov

Rapid București: Manea 23 (5×3), Alexe 16 (3×3), Diaconu 7, Duță 6 (2×3), Cazacu 4, Panait 4, B. Sârbu 2, Dumitru 2, Frîncu. Rezerve neutilizate: Vasile, L.Sârbu. Antrenor: Alexandru Vasile

Arbitri: Răzvan Opriș, Tiberiu Trif, Diana Bucerzan.