S-au dezlănţuit cu Braşovul, dar au nevoie de noroc pentru a avansa în Cupă!

FCC Baschet Arad s-a clasat pe locul doi în grupa preliminară a Cupei României desfășurată timp de trei zile, de luni până astăzi, la Arena de Baschet din Capitală. În ultimul meci al grupei, încheiat de doar câteva minute, echipa  pregătită de Bogdan Bulj s-a impus cu un categoric 85-49 (27-11, 19-10, 23-11, 16-17) în faţa celor de la Ţara Bârsei Braşov. Practic, „galben-albastrele” şi-au subordonat adversarele din primul până în ultimul minut, doar în ultimul sfert ridicând piciorul de pe acceleraţie, când diferenţa era deja foarte mare. Pentru arădence au punctat: Hadzovic 15 puncte, Beadle 13, Karakasevic 13, Fodor 12, Akathiotou 10, Armanu 8, Mîrne-Nagy 7, Lipovan 5 și Ardelean 2. Conform regulamentului, la turneul final al Cupei acced echipele clasate pe primul loc din fiecare grupă de calificare, „U” Cluj şi probabil CSM Satu Mare, o echipă clasată pe locul doi în grupe, stabilită prin tragere la sorți (lucky team, cu Aradul având deja emoţii) și deținătoarea trofeului, Sepsi Sfântu Gheorghe, calificată direct.

Locul doi în grupă şi pumni strânşi pentru Final Four

Astfel, arădencele speră să aibă mai mult noroc la tragerea la sorţi decât Agronomia București, echipă care aproape sigur va încheia grupa A, de la Satu Mare, pe locul doi. De la ora 17, se joacă meciul decisiv pentru câştigarea grupei din Sătmar, dintre gazdele de la CSM şi formaţia din Capitală. Vă reamintim că în primele două confruntări desfășurate la Arena de Baschet, Aradul a cedat cu „U” Cluj, scor 55-68, înfrângere cu care a ratat câştigarea grupei şi implicit calificarea directă în Final 4 și a învins pe CSU Phoenix Constanța, scor 77-51. (foto: baschet.ro)