S-A DUS UNINOMINALUL: VOTUL LA ALEGERILE PARLAMENTARE VA FI PE LISTE, CA IN 2004

S-A DUS UNINOMINALUL: VOTUL LA ALEGERILE PARLAMENTARE VA FI PE LISTE, CA IN 2004
Comisia de Cod electoral a votat, marţi, cu unanimitate de voturi, revenirea la votul pe liste la alegerile parlamentare. Preşedintele Comisiei de Cod electoral, Valeriu Zgonea, citat de Mediafax, a precizat că are mandat de la PSD pentru a susţine votul pe listă. Vicepreşedintele Comisiei, deputatul PNL Mihai Voicu, a declarat că PNL susţine revenirea la legea valabilă până în 2004, inclusiv, la care să se aduge corecturile tehnice necesare. Voicu a precizat că PNL susţine amendamentul de a păstra circumscripţia electorală a românilor din străinătate, cu patru deputaţi şi doi senatori, care a fost agreat de ceilalţi membri ai comisiei.   Sursa: antena3.ro