Romario nu se mai opreşte, iar UTA îşi continuă seria pozitivă!

by Rusu Flavius

UTA a dispus, astăzi, cu scorul de 2-0 (1-0) de Viitorul Pandurii Târgu Jiu, într-un meci contând pentru etapa a 15-a a Ligii a II-a la fotbal. Peste 2.500 de spectatori au fost prezenţi în tribunele din Aradul Nou, pentru a-şi conduce favoriţii spre o nouă victorie, care să le consolideze locul doi în clasament. Prima jumătate de oră a meciului de pe “Motorul” a fost disputată şi echilibrată, cu un joc pe contre, dar fără ocazii mari la cele două porţi. Fără să pună presiune mare, UTA a deschis scorul în minutul 36, atunci când Romario Moise a tras plasat, de la 15 metri, fără vreo şansă pentru portarul oaspeţilor. Peste două minute se putea face 2-0, Cipri Rus reluând puţin alături, cu un şut din careu. Pe o contră, Iacob l-a anticipat bine pe Astafei, scăpat singur spre poartă. La ultima fază a reprizei, Moise a şutat peste poartă, dintr-o lovitură liberă de la 18 metri, uşor lateral stânga. Fosta Luceafărul a început mai decisă partea a doua, dar Iacob a fost atent la şutul lui Bădăuţă.

Încă două execuţii, marca Moise!

Apoi, Florin Ilie a fost iertat de arbitrul sătmărean Florin Mazilu în minutul 63, la un fault în postură de ultim apărător asupra lui Buia. Peste două minute, “brazilianul” UTA-ei, Romario Moise, a ieşit iar la rampă cu o nouă execuţie excelentă, din lovitură liberă de la 18 metri, mingea lovind bara din stânga lui Moga şi apoi intrând în poartă, 2-0! Fără să forţeze prea mult, UTA şi-a păstrat până la final avantajul de două goluri, cei de la Viitorul remarcându-se doar prin determinare şi travaliu, mai puţin prin acţiuni periculoase. Iacob a mai intervenit de două ori, la şuturile lui Bădăuţă şi Cioiu, iar Moise a trecut pe lângă hatrick, mingea lovită de el din şase metri, cu capul, trecând puţin pe lângă poartă. Oaspeţii au marcat, totuşi, în minutul 85, dar reuşita lui Yabre a fost anulată, pe bună dreptate, pentru ofsaid. În ultimele minute nu s-a mai consemnat nimic notabil, iar “Bătrâna Doamnă” câştigă meritat, scor 2-0, un derby de clasament cu revelaţia ultimelor etape din Liga a II-a.

“Roş-albii” îşi consolidează locul doi

Arădenii fac 26 de puncte şi se apropie la patru lungimi de liderul CS Mioveni – 30 de puncte, dar argeşenii au cu patru meciuri mai mult jucate. Cu doar 11 jocuri la activ, UTA se distanţează însă de Turris (13 j.), 23 de puncte, Farul (15 j.), 22 şi Rapid (13 j.), 21 de puncte, toate trei învinse în această rundă a 15-a. Petrolul (12 j.) a învins Poli şi rămâne şi ea periculoasă, cu 21 de puncte. Laszlo Balint a început meciul de astăzi în formula: Iacob – A.Rus, Melinte, Fl.Ilie, Tomozei – Oroian (78 Miculescu), Lorenzi, Moise, Ursu (87 Bustea) – Buhăcianu, C.Rus (69 Ioniţă). Pe UTA o aşteaptă o săptămână grea, cu deplasări la “U” Cluj (restanţă), miercuri şi la FC Argeş, sâmbătă.