România U21 încheie Europeanul pe ultimul loc în grupă și fără gol marcat!

Selecţionatele de tineret ale României şi Croaţiei au terminat la egalitate, 0-0, marţi seara, pe Stadionul Steaua din Bucureşti, în ultimul lor meci din Grupa B a Campionatului European de fotbal Under-21 din România şi Georgia. România a încheiat dezamăgitor turneul final, fără victorie şi fără gol marcat, la fel ca şi adversara sa. Cel mai bun om de pe teren a fost fără îndoială portarul Ştefan Târnovanu, căruia i se datorează în mare măsură punctul obţinut. La Campionatul European pe care îl găzduieşte, România a pierdut meciul de debut contra Spaniei (0-3), apoi a cedat în faţa Ucrainei (0-1), iar în ultimul meci a remizat cu Croaţia (0-0), încheind pe ultimul loc în grupă. În celălalt meci de aseară, din grupa B, Spania și Ucraina au încheiat la egalitate, 2-2.

Spania, Ucraina, Georgia, Portugalia și Anglia sunt sfertfinaliste

Ibericii au câștigat grupa, cu 7 puncte, la fel câte a adunat și Ucraina, dar cu golaveraj mai slab. Cele două selecționate s-au calificat în sferturile de finală. În schimb, Georgia, cealaltă gazdă a Europeanului de tineret, s-a calificat în sferturile de finală. Georgienii au câștigat grupa A, cu 5 puncte, în fața Portugaliei, 4 puncte, calificată și ea în sferturi, Olandei, 3 puncte și Belgiei, 2 puncte. În ultima etapă din grupă, Georgia și Olanda au încheiat la egalitate, 1-1, iar Portugalia a învins Belgia cu 2-1. Astăzi se dispută meciurile din ultima etapă în grupele C și D, pentru a afla și numele celorlaltor trei sfertfinaliste. Anglia, lider cu punctaj maxim în grupa C, și-a asigurat și ea biletele pentru Top 8.