România U21, cu arădeanul Petre titular, învinsă în debutul calificărilor

După un turneu final excelent, în care a avansat până în semifinalele Campionatului European, România U21 a început campania de calificare la Euro 2021 cu o înfrângere în Danemarca, scor 1-2. Cum Pușcaș este unul dintre fotbaliștii care au ieșit de sub vârstă, arădeanul Adrian Petre a devenit automat titular în atacul „tricolorilor” mici. Fotbalistul lui Esbjerg nu a prins o zi prea bună şi a fost schimbat de Mirel Rădoi după 72 de minute de joc, în vreme ce Răzvan Oaidă, fotbalist originar de Petroșani, crescut de Atletico Arad, a rămas pe bancă.

Danezii au condus cu 2-0, dar finalul avea să le aparţină tricolorilor. Mai întâi, Coman a înscris în minutul 80, cu un şut de la 25 de metri, pentru ca în prelungiri, acelaşi jucător al FCSB să rateze un penalty scos de Ganea. România a folosit următoarea formulă: 12. Aioani – 18. Rațiu ( 19. Velisar 66) , 4. Pașcanu, 3. Dima (15. Chindriș 66), 2. Boboc – 17. Olaru, 5. Băluță-cpt, 8. Dragomir (20. Ciobanu 51) – 10. Drăguș (22. Dobre 66), 11. Petre (9. Ganea 72), 7. Coman.

România debutează cu un eşec în grupa 8 de calificare, din care mai fac parte Finlanda, Ucraina, Malta şi Irlanda de Nord.  Următoarele meciuri ale selecţionatei noastre sunt programate pe 10 şi 14 octombrie, pe teren propriu, contra Ucrainei şi Irlandei de Nord.