România trece lejer de Malta, cu Man printre marcatori

România păstrează în continuare şanse la calificarea la Campionatul European de fotbal de anul viitor, după victoria obţinută aseară. Naţionala a trecut, în deplasare, de Malta, cu scorul de 4-0. Soarta meciului a fost decisă din prima parte, când România a marcat trei goluri.

Primele două goluri au fost reuşite de George Puşcaş. Atacantul legitimat la Palermo a marcat prima dată în minutul 7, după o pasă a lui Nicuşor Bancu, pentru ca în minutul 29 să înscrie după o pasă a lui Claudiu Keşeru.

Alexandru Chipciu a stabilit scorul pauzei, 3-0, în minutul 34. Ultima reuşită a venit în prelungiri, mijlocaşul arădean al FCSB-ului, Dennis Man, stabilind scorul final.

România rămâne astfel în cursa pentru calificarea la EURO 2020, fiind în luptă directă cu Suedia. Naţionala antrenată de Cosmin Contra eeste avatanjată şi de rezultatul înregistrat în Spania, unde gazdele s-au impus cu 3-0 în faţa Suediei.

În alt meci al grupei, Norvegia a câştigat cu 2-0 confruntarea cu Insulele Feroe.