România se chinuie cu Thailanda, în Cupa Davis! Arădeanul Copil joacă sâmbătă dimineață, la dublu

Echipele României şi Thailandei sunt al egalitate, 1-1, vineri, după prima zi a întâlnirii de la Nonthaburi, în primul tur al play-off-ului Grupei Mondiale I a Cupei Davis, în urma victoriei reuşite de tenismanul Filip Cristian Jianu în faţa lui Kasidit Samrej, cu 6-4, 6-7 (5/7), 6-2, în al doilea meci de simplu. Jianu (267 ATP la simplu) s-a impus după un meci echilibrat, care a durat două ore şi 37 de minute în faţa lui Samrej (605 ATP la simplu). În primul meci de simplu, Nicholas David Ionel a fost învins surprinzător de Yuttana Charoenphon, cu 7-5, 3-6, 6-1. Nicholas David Ionel, cel mai bine clasat român la simplu (225 ATP), s-a înclinat după două ore şi 40 de minute de joc în faţa unui adversar care de află doar pe locul 976 în clasamentul mondial. Sâmbătă (de la ora 06:00 la Bucureşti) va avea loc meciul de dublu, Marius Copil/Victor Vlad Cornea – Pruchya Isaro/Thantub Suksumrarn, urmat de ultimele două partide de simplu, Ionel – Samrej şi Jianu – Charoenphon. De remarcat că toate cele patru meciuri de simplu sunt premiere.

Tandemul Copil – Cornea trebuie să aducă România în avantaj

Arădeanul Marius Copil (32 ani, 393 ATP la simplu şi 511 ATP la dublu), care a evoluat în 22 de întâlniri de Cupa Davis pentru România, disputând 39 de meciuri, 29 la simplu şi 10 la dublu, va juca în partida de dublu, alături de Victor Vlad Cornea (1.204 ATP la simplu, 107 ATP la dublu). Adversarii lot vor fi Pruchya Isaro (1.337 ATP la simplu, 455 ATP la dublu) şi Thantub Suksumrarn (1.075 ATP la simplu, 556 ATP la dublu). În lotul României, care îl are drept căpitan nejucător pe Gabriel Trifu, figurează şi Cezar Creţu (418 ATP la simplu, 415 ATP la dublu). Partidele sunt găzduite de The Lawn Tennis Association of Thailand, o arenă cu o capacitate de 1.500 de locuri. Echipa care va câştiga această dispută va juca în luna septembrie 2023 în Grupa Mondială I. Aceasta este prima confruntare dintre România şi Thailanda. (agerpres, foto: facebook)