România o pierde pe Neagu, dar merge în semifinale!

Naţionala României a fost învinsă de Ungaria cu scorul de 29-31 (17-17), miercuri, la Nancy, în ultimul meci din Grupa principală 2 al Europeanului de handbal. Totuși, victoria Olandei cu Germania ne-a adus biletele pentru semifinale, acolo unde vom întâlni Rusia. România a început în forţă meciul cu rivala istorică Ungaria şi a controlat fără probleme primele 20 de minute, conducând şi la cinci goluri, 11-6 (min. 15), cu 13-9 (20), dar a fost egalată în finalul primei reprize şi scorul la pauză a fost de 17-17.

Ungaria a început mai bine partea secundă şi a condus în premieră, 18-17 (32), iar de la 20-20 (36) a reuşit cinci goluri consecutive, desprinzându-se la 25-20 (42). România a încercat să revină pe tabela de marcaj, a egalat, 27-27 (53), dar a pierdut-o pe Neagu, accidentată grav la genunchiul drept, după un fault comis de Planeta, iar absenţa sa a fost resimţită acut de tricolore, care s-au înclinat cu 29-31, ratând şi o aruncare de la 7 metri în ultimele secunde.

Olanda a învins clar Germania, scor 27-21 şi a câştigat grupa, în vreme ce România a terminat pe locul 2, având un gol în plus faţă de Norvegia, într-un clasament în 3, cu nordicele şi Ungaria. Practic, tricolorele se califică în semifinale la golaveraj, dar nu vor putea conta pe Neagu, care are ruptură de ligamente încrucişate, accidentare ce o poate ţine pe margine mai mult de jumătate de an!

O dublă lovitură pentru interul de 30 de ani, dar şi pentru CSM Bucureşti şi naţionala României. Semifinalele Europeanului sunt programate vineri: România – Rusia, de la ora 18:30 şi Olanda – Franţa, de la ora 22 şi vor fi transmise în direct pe TVR 1 şi TVR HD.