România s-a făcut de râs în Armenia! Dezastru pentru naţionala lui Rădoi

Naţionala de fotbal a României a fost învinsă neaşteptat de reprezentativa Armeniei, cu scorul de 3-2 (0-0), miercuri seara, la Erevan, în Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022. Armenia a obţinut prima sa victorie în faţa României, după un joc modest făcut de tricolori, în care au abundat greşelile. La pauză a fost 0-0, după care în partea a doua au curs golurile. Gazdele au condus cu 1-0, prin reuşita lui Eduard Sperţian, minutul 56, dar tricolorii au întors spectaculos rezultatul după „dubla” lui Cicîldău, din minutele 62 şi 72. Finalul a fost însă de coşmar pentru România, Puşcaş a fost eliminat în minutul 78, după care Haroian a egalat la 2 în minutul 87, dintr-o poziţie suspectă de ofsaid, pentru ca în penultimul minut, Creţu să faulteze în careu. Barseghian a transformat penalty-ul şi a adus o victorie mare pentru Armenia, 3-2! Armenia a ajuns la cinci victorii consecutive în meciurile oficiale, o premieră în istorie acestei echipe. Armenia are maximum de puncte din primele sale trei meciuri în grupa preliminară pentru CM 2022, în timp ce România rămâne cu cele trei puncte obţinute în faţa Macedoniei de Nord (3-2). Naţionala va disputa următoarele meciuri oficiale în septembrie, cu Islanda în deplasare (2 septembrie), acasă cu Liechtenstein (5 septembrie) şi în deplasare cu Macedonia de Nord (8 septembrie). La CM 2022 se califică direct primul loc din grupă, locurile secunde urmând să dispute baraje. Ultima Cupă Mondială la care a participat România a fost cea din 1998, din Franţa.

Macedonia a detonat bomba şi a învins Germania: România, abia a patra în grupă!

Selecţionata Macedoniei de Nord, învinsă recent de România cu 3-2 la Bucureşti, a produs o surpriză uriaşă, aseară, prin victoria cu 2-1 în faţa echipei Germaniei, la Duisburg, în Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale de fotbal din 2022. Cvadrupla campioană mondială a fost condusă mai întâi prin golul înscris de Goran Pandev în finalul primei reprize (45+2), dar a reuşit egalarea prin Ilkay Gundogan (63 – penalty), însă Eljif Elmas (85) a marcat golul victoriei istorice a Macedoniei de Nord. După acest rezultat şi după victoria Armeniei în faţa României (3-2), primele două locuri în clasament sunt ocupante de outsiderele Armenia (9 puncte – maximum) şi Macedonia de Nord (6 puncte). Islanda a învins cu 4-1 în Liechtenstein, în alt meci din grupă, ultimul gol al insularilor fiind reuşit de Runar Mar Sigurjonsson (90+4 – penalty), jucătorul echipei CFR Cluj. (agerpres)

Rezultatele înregistrate miercuri seara în preliminarii:
Grupa B
Grecia – Georgia 1-1
Au marcat: Otar Kakabadze (autogol) 75, respectiv Hvicea Kvaratshelia 78.

Spania – Kosovo 3-1
Au marcat: Daniel Olmo 34, Ferran Torres 36, Gerard Moreno 75, respectiv Besar Halimi 70.

Lituania – Italia 0-2
Au marcat: Stefano Sensi 48, Ciro Immobile 90+4 – penalty.

Ucraina – Kazahstan 1-1
Au marcat: Roman Iaremciuk 20, respectiv Serikjan Mujikov 59.

Austria – Danemarca 0-4
Au marcat: Andreas Skov Olsen 58, 74, Joakim Maehle 63, Pierre-Emile Hoejbjerg 67.

Rep. Moldova – Israel 1-4
Au marcat: Cătălin Carp 29, respectiv Eran Zahavi 45+2, Manor Solomon 57, Munas Dabbur 64, Bebras Natcho 66.
Cartonaş roşu: Ion Nicolaescu (Moldova) 50.

Scoţia – Insulele Feroe 4-0
Au marcat: John McGinn 7, 53, Che Adams 60, Ryan Fraser 70.

Andorra – Ungaria 1-4
Au marcat: Marc Pujol 90+3 – penalty, respectiv Attila Fiola 45+2, Daniel Gazdag 51, Laszlo Kleinheisler 58, Loic Nego 90.

Anglia – Polonia 2-1
Au marcat: Harry Kane 19 – penalty, Harry Maguire 85, respectiv Jakub Moder 58.

San Marino – Albania 0-2
Au marcat: Rey Manaj 63, Myrto Uzuni 85.

Germania – Macedonia de Nord 1-2
Au marcat: Ilkay Gundogan 63 – penalty, respectiv Goran Pandev 45+2, Eljif Elmas 85.

Liechtenstein – Islanda 1-4
Au marcat: Yanik Frick 79, respectiv Birkir Saevarsson 12, Birkir Bjarnason 45+1, Victor Palsson 77, Runar Mar Sigurjonsson 90+4 – penalty.

Armenia – România 3-2 (0-0)
Au marcat: Eduard Sperţian 56, Varazdat Haroian 87, Tigran Barseghian 89 – penalty, respectiv Alexandru Cicâldău 62, 72.
Cartonaş roşu: George Puşcaş (România) 78.

1 Armenia 3 3 0 0 6-2 9
2 Macedonia de Nord 3 2 0 1 9-4 6
3 Germania 3 2 0 1 5-2 6
4 România 3 1 0 2 5-6 3
5 Islanda 3 1 0 2 4-6 3
6 Liechtenstein 3 0 0 3 1-10 0