România s-a chinuit cu Malta, 1-0 în preliminariile Euro 2020

Victorie chinuită obținută de naționala României împotriva Maltei, scor 1-0, în preliminariile pentru Europeanul de anul viitor. Tricolorii au ieşit repede la atac pe stadionul din Ploieşti, dar Florin Andone l-a făcut mare pe portarul advers. Ianis Hagi şi George Puşcaş nu au fost mai inspiraţi la finalizare.

Ratările se puteau răzbuna. Autor a unor parade de senzaţie cu Spania, Ciprian Tătăruşanu a fost pus la grea încercare şi de maltezi. La pauză s-a intrat cu o remiză albă.

Jucătorii lui Contra au avut nevoie de un singur minut din repriza secundă pentru a deschide scorul. Remarcaţii de la Europeanul de tineret au conlucrat perfect.

George Puşcaş a înscris din centrarea lui Ianis Hagi. A fost golul care a făcut diferența în meciul cu numarul 700 al României. Pe final, maltezii au avut gol anulat pentru ofsaid, la o fază la care suporterii naţionalei au amuţit.