România s-a chinuit cu Kosovo, dar victoria o apropie de EURO! Incidente cu suporteri, meci întrerupt…o repriză

Naţionala de fotbal a României a învins dramatic selecţionata Kosovo, cu scorul de 2-0 (0-0), marţi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în Grupa I a preliminariilor EURO 2024. Tricolorii au făcut un meci destul de bun, chiar dacă victoria s-a conturat târziu, prin golurile marcate de Nicolae Stanciu (83) şi Valentin Mihăilă (90+3), în condiţiile în care România ratase un penalty şi avea avantaj numeric încă din prima repriză. Acest succes menţine România în cursa de calificare, pe locul al doilea în grupă, după Elveţia.

”Kosovo e Serbia”, bannerul ce a întrerupt meciul de pe Arena Națională

Meciul a fost întrerupt aproape o oră. Fanii au aruncat în minutul 18 cu torţe în spatele porţii kosovarului Arijanet Muric, astfel că arbitrul francez Willy Delajod a decis să întrerupă jocul. Suporterii au aruncat cu petarde şi au desfăşurat un banner ”Basarabia e Romania, Kosovo e Serbia”, la care nu au renunţat în ciuda faptului că Ianis Hagi şi Nicolae Stanciu au mers să discute cu fanii. e asemenea, s-a făcut apel la instalaţia de sonorizare ca spectatorii să se comporte în mod civilizat. Arbitrul a trimis echipele la vestiare peste alte trei minute.  Echipele au revenit pe teren după mai bine de 45 de minute şi jocul s-a reluat după zece minute de încălzire. România este neînvinsă în această campanie, cu trei victorii şi trei egaluri, având 12 puncte, după Elveţia, 14 puncte, dar înaintea celorlalte echipe, Israel, 11 puncte, Belarus, 4 puncte, Kosovo, 4 puncte, Andorra, 2 puncte. Luna viitoare, România va juca în deplasare cu Belarus (12 octombrie) şi acasă cu Andorra (15 octombrie).

Israelul a câștigat cu un gol marcat în prelungiri

Selecţionatele de fotbal ale Elveţiei şi Israelului au câştigat și ele meciurile jucate pe teren propriu, marţi seara, în Grupa I a preliminariilor EURO 2024, din care face parte şi România. Elveţia a învins Andorra cu 3-0, toate golurile fiind marcat după pauză, de Cedric Itten (49), Granit Xhaka (84) şi Xherdan Shaqiri (90+3 – penalty). Israelul, una dintre contracandidatele României la calificare, a câştigat dramatic, cu 1-0, prin golul lui Gavriel Kanichowsky (90+3), meciul de acasă cu Belarus.

Rezultatele de marţi:
Grupa A

Norvegia – Georgia 2-1
Au marcat: Erling Haaland 25, Martin Odegaard 33, respectiv Budu Zivzivadze 90+1.

Spania – Cipru 6-0
Au marcat: Gavi 18, Mikel Merino 33, Joselu 70, Ferran Torres 73, 83, Alex Baena 77.

Italia – Ucraina 2-1
Au marcat: Davide Frattesi 12, 29, respectiv Andri Iarmolenko 41.

Malta – Macedonia de Nord 0-2
Au marcat: Eljif Elmas 5, Jovan Manev 41.

Belgia – Estonia 5-0
Au marcat: Jan Vertonghen 4, Leandro Trossard 18, Romelu Lukaku 56, 58, Charles De Ketelaere 88.

Suedia – Austria 1-3
Au marcat: Emil Holm 90, respectiv Michael Gregoritsch 53, Marko Arnautovic 56, 69 – penalty.

Elveţia – Andorra 3-0
Au marcat: Cedric Itten 49, Granit Xhaka 84, Xherdan Shaqiri 90+3 – penalty.

România – Kosovo 2-0
Au marcat: Nicolae Stanciu (83), Valentin Mihăilă (90+3).
Nicolae Stanciu a ratat un penalty în min. 61 (a apărat Arijanet Muric).
Cartonaş roşu: Vedat Muriqi (Kosovo, 42).

1 Elveţia 6 4 2 0 17-5 14
2 România 6 3 3 0 9-4 12
3 Israel 6 3 2 1 7-7 11
4 Kosovo 6 0 4 2 5-8 4
5 Belarus 6 1 1 4 4-11 4
6 Andorra 6 0 2 4 3-10 2

Primele două clasate din fiecare grupă se califică la turneul final al EURO 2024, care va avea loc în Germania.