România pierde cu Rusia şi va juca pentru bronzul european

România a fost învinsă de Rusia cu scorul de 28-22 (16-15), vineri, la Paris, în semifinalele Campionatului European de handbal feminin – EHF EURO 2018 din Franţa şi va juca pentru medaliile de bronz. Selecţionata lui Ambros Martin a jucat bine prima repriză, având şi 3 goluri diferenţă, dar rusoaicele s-au trezit la timp, întorcând spectaculos până la pauză, când conduceau cu 16-15.

Fără Cristina Neagu, accidentată, România s-a prăbuşit total în partea a doua, iar campioana olimpică a defilat, cu o Vyakhireva de senzaţie, autoare a 13 goluri. Aşa cum era de anticipat, absenţa liderului echipei noastre s-a resimţit foarte mult, iar tricolorele nu au avut nicio şansă în faţa puternicei reprezentative a lui Trefilov.

Pentru România au marcat Dragut (4 goluri), Buceschi (3), Perianu (3), Pintea (3), Florică (2), Chiper (2), Laslo (2), Dumanska (1), Ardean-Elisei (1) și Bazaliu (1). În urma acestui rezultat, România va juca duminică, ora 15, în finala mică, pentru medalia de bronz. Adversara va fi învinsa din cealaltă semifinală, Franţa – Olanda.

Obiectivul echipei României la CE2018 a fost clasarea pe unul din locurile 1-6, fiind deja atins. Tricolorele şi-au asigurat şi calificarea directă la turneul final al Campionatului Mondial din 2019 (Japonia), fără a mai fi nevoie să joace faza play-off.