România îşi ia adio de la Euro! Ne-a bătut Islanda şi ne uităm iar la TV

Islanda a învins România, scor 2-1, în semifinalele barajului pentru Euro 2020. Naţionala lui Rădoi a făcut un meci slab, chiar execrabil în prima repriză, fără şut pe poartă şi cu trei goluri încasate, unul din fericire anulat cu sistemul VAR. Condusă cu 2-0 la pauză, după dubla lui Sigurdsson, din minutele 16 şi 35, prima reprezentativă a încercat să revină în partea a doua, dar nu a reuşit mai mult decât un gol din penalty, marcat de Maxim în minutul 62, tot în urma unei decizii cu sistemul video a slovenului Skomina. Nordicii s-au apărat apoi excelent, blocând toate culoarele spre poartă. România a dominat finalul, dar a măcinat în gol, solicitând încă o lovitură de la 11 metri, în minutul 80, fără succes însă.

Islanda învinge România, scor 2-1, iar pe 12 noiembrie se va duela cu Ungaria, învingătoare cu 3-1 pe terenul Bulgariei, în finala barajului pentru Euro 2020. Astfel, România nu va participa la turneul final, cu patru meciuri găzduite chiar de Arena Națională. Mirel Rădoi a început din această seară în formula: Tătărușanu (cpt.) – Manea, Burcă, Bălașa, Camora – Maxim (Keșeru 80), Crețu, Stanciu (Cicâldău 87) – Deac (Iancu 46), Alibec (Pușcaș 46), Mitriță (I. Hagi 46).