România învinge Marea Britanie, în meciul din Fed Cup

România rămâne în grupa a doua mondială a Fed Cup, după victoria în fața Marii Britanii. Irina Begu a adus punctul decisiv tricolorelor, 3-1, în meciul cu Heather Watson.

A 33-a jucatoare a lumii, Irina Begu a muncit din greu pentru a o învinge pe britanică. Primul set a fost unul cu 5 break-uri – romanca a facut cu unul mai mult decât Watson și s-a impus cu 6-4. Disputa a fost stransă și în actul secund. Begu a reușit desprinderea pe final și s-a impus cu 7-5.

Ziua începuse cum nu se poate mai bine pentru Romania. Prima racheta a tricolorelor, Simona Halep, a învins-o în doua seturi pe cea mai bună jucătoare britanică, Johanna Konta.

Primul act nu a avut istoric – Simona a jucat perfect și i-a cedat adversarei doar un game. Învingătoare în fața lui Halep la ultimul duel, în sferturile de la Miami, britanica aflată pe locul 7 în lume a început mai bine setul al doilea și a reușit repede break-ul. Condusă cu 3-1, Simona s-a motivat imediat și nu a mai cedat niciun game până la final. Câștigătoare cu 6-1 6-3, Halep a adus a doua victorie Romaniei.

Sursă: digisport.ro