În România numărul cazurilor de coronavirus raportat în ultimele 24 de ore a fost de 456 iar testele au fost mai puține. Chiar dacă numărul este mai mic decât în ultimele două zile asta nu înseamnă că este și motiv de bucurie. Suntem în continuare printre fruntașii Europei la numărul de îmbolnăviri.
România se află în acest moment pe locul 4 în ceea ce privește numărăul de cszuri noi de îmbolnăvire cu noul coronavirus raportate în 24 de ore. Am urcat într-un top pe care nu ni-l doream. Bulgarii au anunțat doar 77 de noi îmbolnăviri în ultimele 24 de ore iar în Ungaria au fost raportate doar 5 cazuri noi.
În aces context, autoritățiile de la Budapesta au anunțat noi restricții pentru românii care vor să intre în Ungaria. La nivel european, primul loc este ocupat de Rusia, țară care în ultima perioadă nu a raportat mai puțin de 6.500 de cazuri noi în fiecare zi.