România a evitat ruşinea cu Armenia, cu un gol în prelungiri

Romania a câştigat la limită meciul cu Armenia şi menţine şanse pentru calificarea la Campionatul Mondial. Cu gol marcat in debutul meciului tur, castigat cu 5-0, Bogdan Stancu putea deschide scorul si pe Arena Nationala. A ratat însă din poziție ideală. Replica oaspeților a venit imediat, prin Barseghyan, dar Tătăruşanu a intervenit providenţial. În minutul 34, Romario Benzar a fost aproape să înscrie un gol superb – și-a încercat norocul cu un șut din afara careului. Până la pauză, Florin Andone a reuşit să trimită mingea în poartă, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Ca şi în Armenia, tricolorii au primit un ajutor nesperat. Voskananian a făcut henț în careu, a fost eliminat, și arbitrul a arătat punctul cu var. De aceasta dată, Bogdan Stancu a fost ghicit de portarul advers.
Jucătorii lui Daum s-au aruncat în atac, dar Stanciu și Chiricheş nu au avut mai mult noroc. Cu zece minute înaintea finalului, si Alexandru Maxim a avut un gol anulat. În prelungiri, mijlocaşul de 27 de ani s-a revanşat şi a înscris golul victoriei. S-a terminat 1-0 şi România are nouă puncte în Grupa E. Pentru tricolori urmează meciul din Muntenegru. (sursă: digisport.ro, foto: gsp.ro)