România, doar egal cu Irlanda de Nord. Man titular, utistul Albu – debut amânat

Selecţionatele de fotbal ale României şi Irlandei de Nord au terminat la egalitate, 1-1 (0-0), miercuri seara, pe Windsor Park din Belfast, în ultimul meci din Grupa 1 a Ligii B din Liga Naţiunilor. România şi-a îndeplinit obiectivul, acela de a fi în urna a doua valorică la tragerea la sorţi a grupelor preliminare pentru Cupa Mondială din 2022, însă evoluţia a fost una modestă, obţinând un egal chinuit. Prezenţa în urna a doua se datorează în mare măsură şi victoriei Serbiei în faţa Rusiei, 5-0. Irlanda de Nord a deschis scorul după pauză, prin Liam Boyce (56), în urma unei faze fixe, România reuşind egalarea pe final, prin Erik Bicfalvi (81), introdus pe teren de selecţionerul Mirel Rădoi, care a început cu: Tătăruşanu (căpitan) – Nedelcearu, Cristea, Toşca (Bicfalvi, 74) – Creţu (Mogoş, 64), Nistor, R.Marin, Camora – Man (Maxim, 64), Alibec (Băluţă, 87), Tănase (C.Ganea, 87).

Sârbii ne-au trimis în…urna a doua!

Utistul Alexandru Albu, convocat în premieră la naţională, nu a fost utilizat nici aseară şi nici în amicalul cu Belarus. În schimb, arădeanul Man a fost titular, dar schimbat la jumătatea reprizei secunde. Şi meciul tur dintre România şi Irlanda de Nord s-a încheiat cu acelaşi rezultat, 1-1. De asemenea, 1-1 a fost şi scorul meciului Austria – Norvegia. Austria a câştigat grupa, cu 13 puncte (a promovat în Liga A), urmată de Norvegia, 10 puncte, România, 8 puncte, şi Irlanda de Nord, 2 puncte (ambele obţinute cu România), care a retrogradat în Liga C. Vă reamintim că meciul România – Norvegia, programat pentru seara zilei de 15 noiembrie, a fost omologat cu scorul de 3-0 la „masa verde”.