România a cucerit 11 medalii la Universiadă. Un arădean, pe podium

România a ocupat locul 23 în clasamentul final pe medalii din cadrul celei de-a 29-a ediții a Universiadei de vară de la Taipei (Taiwan), cu trei medalii de aur, două de argint și șase de bronz.

Două medalii de aur au fost cucerite de gimnasta Larisa Iordache, la individual compus și la sol, o altă medalie de aur a fost adjudecată de atleta Alina Rotaru, la săritura în lungime, argintul a fost obținut de atleții Nicolae Alexandru Soare, în proba de 10.000 m, și Alin Firfirică, la aruncarea discului, iar medaliile de bronz au fost câștigate de gimnaștii Larisa Iordache (bârnă), Andrei Muntean (sărituri), atleții Andrei Gag, arădean de origine (aruncarea greutății) și Bianca Răzor (400 m), ștafeta feminină de 4×400 m (Sanda Belgyan, Camelia Florina Gal, Anamaria Nesteriuc și Bianca Răzor) și Bernadette Szocs (tenis de masă, simplu).

Japonia a ocupat primul loc în ierarhia pe națiuni, cu 37-27-37, urmată de Coreea de Sud, 30-22-30, Taiwan, 26-34-30, Rusia, 25-31-38, SUA, 16-19-16, etc.

România a participat la ediția a 29-a a Universiadei de vară cu o delegație de 121 de persoane, dintre care 91 de sportivi. Sportivii români au concurat la atletism, haltere, tenis de masă, volei masculin, înot, sărituri în apă, baschet masculin, polo pe apă masculin, gimnastică artistică, scrimă și judo.

România s-a clasat pe locul 29 în clasamentul pe națiuni la Universiada de vară din 2015, de la Gwangju (Coreea de Sud), obținând 1 medalie de aur, 3 de argint și 3 de bronz.