România are punctaj maxim în preliminariile Euro 2024! Arădeanul Dennis Man a fost titular

România s-a impus cu Belarus, scor 2-1 și are punctaj maxim în preliminariile Europeanului de fotbal din 2024. Adversarele au fost însă și cele mai abordabile din grupă, iar evoluția tricolorilor nu a convins pe deplin. Arădeanul Dennis Man a fost titular, făcând un meci bun pe banda stângă. În minutul 28, fotbalistul crescut de Atletico și lansat în fotbalul mare de UTA a avut și o ocazie, dar mingea trimisă de el cu capul a trecut puțin alături. Man a fost înlocuit în minutul 65 cu Octavian Popescu. Partida a fost decisă în primele 20 de minute: mai întâi, Stanciu a marcat direct dintr-o lovitură liberă din stânga, executată în cros, iar apoi Burcă a finalizat în stil de atacant centrarea bună a lui Răzvan Marin.

Marozau a înscris pentru Belarus când mai erau patru minute de joc și România a tremurat pe final, oaspeții solicitând fără succes, în prelungiri, un penalty.  Edi Iordănescu a început meciul cu: 12. Radu – 4. Manea, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 13. Opruț – 18. R. Marin, 6. Băluță (8. Cicâldău, 44), 10. Stanciu-cpt. (14. M. Marin, 77) – 21. Moruțan (17. Dobre, 65), 7. Alibec (19. Tănase, 77), 20. Man (22. Oct. Popescu, 65).  În celelalte meciuri din etapa a doua a grupei I s-au consemnat rezultatele: Kosovo – Andorra 1-1 și Elveția – Israel 3-0. Elveția și România au maximum de puncte și se vor duela pe 19 iunie în Țara Cantoanelor. Trei zile mai repede,  „tricolorii” au meci în Kosovo.