România a învins Israelul și s-a calificat la EURO, după opt ani! Pușcaș și Hagi au adus victoria

România a învins Israelul în deplasare, scor 2-1 (1-1), în penultima rundă a preliminariilor EURO 2024 și s-a calificat la turneul final din Germania! Pușcaș, în minutul 10 și Hagi, în minutul 63 au marcat pentru cea mai importantă victorie a României din ultimii ani, în meciul disputat pe Pancho Arena din Felcsut (Ungaria). Pentru Israel a punctat Zahavi, în al doilea minut al partidei. România a rezistat pe final în zece oameni, după ce nou intratul Mihăilă a fost eliminat direct în minutul 84. Edward Iordănescu a început cu formula: 12. Horaţiu Moldovan – 2. Andrei Raţiu, 3. Radu Drăguşin, 15. Andrei Burcă, 11. Nicuşor Bancu – 18. Răzvan Marin (8. Alexandru Cicâldău, 87), 5. Vladimir Screciu (6. Marius Marin, 77), 10. Nicolae Stanciu (căpitan; 4. Adrian Rus, 87) – 14. Ianis Hagi (17. Florinel Coman, 65), 9. George Puşcaş, 19. Denis Drăguş (13. Valentin Mihăilă, 65).

Neînvinși după nouă meciuri, tricolorii pot termina primii în grupă

În urma acestui rezultat, ”tricolorii” rămân neînvinși în grupă după nouă meciuri și au adunat 19 puncte. Naționala României se află pe primul loc în clasamentul grupei I, la două lungimi în fața Elveției, care a remizat pe teren propriu în compania celor din Kosovo, scor 1-1. Elevii lui Edi Iordănescu pot termina preliminariile în fotoliul de lider al grupei, dacă nu pierd în ultima etapă pe teren propriu în fața Elveției, marți, 21 noiembrie, ora 21:45, pe Arena Națională.

A șasea participare la un European, Man va reprezenta Aradul la turneul final

Pentru reprezentativa noastră va fi a 6-a participare la un Campionat European, după EURO 1984, EURO 1996, EURO 2000, EURO 2008 și EURO 2016. Cel mai bun rezultat al României a fost înregistrat în 2000, când s-a calificat în sferturile de finală, unde a fost eliminată de Italia. În rest, nu a trecut de grupe. Aradul va fi reprezentat la EURO 2024 de Dennis Man, care din cauza unei accidentări a ratat ultimele meciuri din preliminarii. (foto: Profimedia, Reuters)