România a încheiat, cu opt medalii, olimpiada tineretului

România a ocupat locul 29 într-un clasament neoficial pe medalii al Jocurilor Olimpice de Tineret 2018, încheiate joi la Buenos Aires.

Sportivii români au cucerit 8 medalii, dintre care 2 de aur, 3 de argint, 3 de bronz. Aurul a fost câştigat de judoka Adrian Şulcă (cat. 81 kg) şi de halterofila Sabina Baltag (cat. 53 kg), argintul a fost obţinut de înotătorul Daniel Martin (la 100 şi 200 m spate) şi la dublu rame masculin (canotorii Florin Nicolae Arteni-Fîntînariu şi Alexandru Laurenţiu Danciu), iar medaliile de bronz au fost adjudecate de halterofila Mihaela Valentina Cambei (cat. 48 kg), echipajul de dublu rame feminin (Tabita Maftei şi Alina Maria Baleţchi) şi de Andreea Dragoman (tenis de masă).

Echipa olimpică a României a fost compusă din 34 de sportivi, 21 de fete şi 13 băieţi, care au concurat la 14 discipline sportive. Dacă la ceremonia de deschidere portdrapelul delegaţiei României a fost canotoarea Tabita Maftei, la ceremonia de închidere purtătorul de drapel al tricolorilor a fost judoka Iosif Adrian Şulcă.

Aradul a fost reprezentat de cei doi sportivi ai CS Municipal: Daria Haristiade, la tir – locul 18 în calificările probei de 10 metri pistol aer comprimat şi Emanuel Danciu, la haltere – locul 4 la categoria 62 de kilograme, despărţit de doar două kilograme de podiumul olimpic. De asemenea, Monica Brosovszky a antrenat naţionala de baschet 3×3, iar Mircea Budurişan a fost antrenorul Dariei, la competiţia din Argentina.

La ediţia din 2014, desfăşurată la Nanjing (China), România a ocupat locul 28 în clasamentul pe medalii, cu 2 de aur şi 3 de argint. Ediţia din 2022 va avea loc în capitala Senegalului, Dakar.