România a fost surclasată de Coreea de Sud, în turneul olimpic de fotbal

România a fost surclasată de Coreea de Sud, astăzi, în al doilea meci din grupa B, la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Favoriţi la câştigarea grupei dar învinşi în meciul inaugural de Noua Zeelandă, asiaticii i-au umilit la Kashima pe „tricolorii” lui Rădoi, scor 4-0 ! Marius Marin a trimis mingea în propria poartă în minutul 27, iar în prelungirile primei reprize, România a rămas în 10 oameni, după eliminarea lui Ion Gheorghe. Mitanul secund a fost un dezastru, după o oră de joc s-a făcut 2-0, după un şut al lui Lee, deviat de Vali Gheorghe. În minutul 83, rezerva Ricardo Grigore a provocat un penalty, iar Lee Kangin l-a transformat pentru 3-0. Umilinţa a fost completă în minutul 90, când acelaşi Lee Kangin a înschis tabela la 4-0. România a jucat cu: 1. Marian Aioani – 6. Virgil Ghiţă, 8. Marius Marin (căpitan), 4. Alexandru Paşcanu – 7. Ion Gheorghe, 10. Andrei Ciobanu (13. Eduard Florescu, 76), 18. Marco Dulca (5. Tudor Băluţă, 77), 2. Radu Boboc (17. Ricardo Grigore, 64) – 21. Antonio Sefer (11. Valentin Gheorghe, 56), 9. George Ganea (19. Andrei Sîntean, 56), 20. Alexandru Dobre.

„Tricolorii” lui Rădoi păstrează, totuşi, şanse bune de calificare

Reprezentativa de fotbal a ţării noastre a ajuns pe ultima poziție în grupă din cauza golaverajului, chiar dacă este la egalitate de puncte, trei, cu celelalte echipe. În celălalt meci din grupă disputat astăzi, Honduras a trecut cu 3-2 de Noua Zeelandă. România a dispus în meciul de debut cu 1-0 de Honduras. Calculele sunt simple: o victorie în ultima etapă a grupelor, cu Noua Zeelandă, ar asigura României calificarea în fazele eliminatorii indiferent de rezultatul meciului dintre Honduras și Coreea de Sud. Miercuri, 28 iulie, se joacă România – Noua Zeelandă (ora locală 17:30, Sapporo) 11:30, ora României şi Coreea de Sud – Honduras (ora locală 17:30, Yokohama).