România a făcut doar egal cu Finlanda, în Liga Națiunilor! Înfrângeri pentru utiștii Vukcevic și Isac

Naţionala de fotbal a României a terminat la egalitate cu echipa Finlandei, 1-1 (1-0), vineri seara, pe Stadionul Olimpic din Helsinki, în Grupa a 3-a a Ligii B din Liga Naţiunilor. Tricolorii au făcut două reprize diametral opuse, prima foarte slabă și o a doua mult mai consistentă, obţinând doar un punct. România este în continuare pe ultimul loc al grupei, riscând să retrogradeze în al treilea eşalon valoric al competiţiei! Teemu Pukki (12) a marcat golul gazdelor, iar Florin Tănase (52) a egalat după pauză. Edward Iordănescu a început cu: Ionuţ Radu – 2. Raţiu, 5. Nedelcearu, 17. A.Rus, 11. Bancu – 18. R. Marin (cpt., 8. Cicâldău, 90+1), 14. M.Marin, 19. Tănase (10. Stanciu, 66) – 20. Man (23. Cordea, 66), 7. Alibec (9. Puşcaş, 66), 13.Sorescu (21.Drăguş, 79).

Dennis Man, titular dar prea puțin activ

Arădeanul de la Parma, Dennis Man, a fost titular, fără însă să se remarce prea mult, având doar un șut periculos în minutukl 60, reținut de portarul nordicilor.  În celălalt meci al grupei, Bosnia-Herţegovina a învins aseară Muntenegru cu 1-0 şi şi-a asigurat promovarea în Liga A. Utistul Marko Vukcevic a luat loc doar pe bancă și nu a fost introdus pe teren de selecționerul muntenegrean. Luni, 26 septembrie au loc ultimele meciuri, România – Bosnia şi Muntenegru – Finlanda, ambele de la ora 21:45. România are nevoie de victorie cu Bosnia şi ca Finlanda să nu câştige la Podgorica, pentru a evita ultimul loc în grupa a 3-a a Ligii B.

Liga B
Grupa a 3-a

Bosnia-Herţegovina – Muntenegru 1-0
A marcat: Ermedin Demirovic 45+1.

Finlanda – România 1-1
Au marcat: Teemu Pukki 12, respectiv Florin Tănase 52.

Ex-utistul Miculescu a înscris în eșecul României U21 cu Spania

Selecţionata de fotbal Under-21 a României a fost învinsă de echipa similară a Spaniei, cu scorul de 4-1 (2-0), vineri seara, într-un meci amical desfăşurat pe Cluj Arena din Cluj-Napoca. Tricolorii, la primul meci cu Emil Săndoi selecţioner, au pierdut fără drept de apel în faţa celei mai galonate echipe europene la această categorie de vârstă. Abel Ruiz Ortega (8, 18) şi Rodrigo Riquelme Reche (80, 90+1) au reuşit duble pentru Spania, în timp ce golul echipei României a fost semnat de fostul utist David Miculescu (85). Utistul Damian Isac a fost rezervă neutilizată. Marți, 27 septembrie, naţionala Under-21 a României va juca un nou meci de verificare, contra echipei de tineret a Olandei (Cluj Arena, ora 18:00).