Roma nu a mai reuşit miracolul. Finala Ligii e Real – Liverpool!

AS Roma – Liverpool s-a terminat 4-2, iar italienii ratează calificarea în finala Champions League. Elevii lui Di Francesco mai aveau nevoie de un gol pentru a egala scorul din manșa tur, 5-2 pentru cormorani. Englezii au condus de două ori, după reuşitele lui Mane şi Wijnaldum, având avantaj la pauză, 2-1, romanii punctând prin autogolul lui Milner.

Italienii au revenit spectaculos în repriza secundă, Dzeko egalând la doi în minutul 52. Naingollan a adus victoria Romei pe final, cu cele două goluri din minutele 86 şi 93, din penalty. Gazdele au acuzat, după ultimul fluier, arbitrajul slovenului Skomina, solicitând încă două lovituri de la 11 metri, în partea a doua.

Roma nu a mai reuşit miracolul din returul cu Barcelona, dar iese cu fruntea sus din cea mai puternică competiţie inter-cluburi. Liverpool va juca a opta finală de Liga Campionilor / Cupa Campionilor, cu trei mai multe decât orice altă echipă engleză.

Ultimul act se va disputa pe 26 mai, la Kiev şi le va opune pe Real Madrid şi FC Liverpool.