“Ripi” a furnizat surpriza în Trivale, iar UTA e primul lider!

Odată cu disputarea meciului de aseară, ultimul al etapei inaugurale din Liga a II-a la fotbal, putem spune că UTA e primul lider al celui mai puternic şi atractiv campionat din ultimii ani! Ripensia a produs surpriza în Trivale şi le-a stricat sărbătoarea argeşenilor, la 66 de ani de existenţă a clubului.

Nicolae Dică a redebutat pe banca piteştenilor cu o înfrângere, 1-2 cu Ripensia, timişorenii câştigând cu două euro-goluri marcate de Fotescu, în minutul 45 şi Zaluschi, minutul 80. Gazdele au egalat în minutul 75, prin reuşita lui Popescu, dar nu au reuşit să obţină măcar o remiză.

Învingătoare cu 3-0, UTA rămâne lider la golaveraj şi după acest ultim meci, iar meciul de luni, 12 august, ora 18, de pe terenul Petrolului – contând pentru etapa a doua, se anunţă extrem de interesant, cu „roş-albii” încercând să confirme startul excelent, din duelul cu Dunărea Călăraşi. (foto: arges-sport.ro)