Ripensia Timișoara a câștigat amicalul de pe Șega, cu Șoimii Lipova

Șoimii Lipova și divizionara secundă Ripensia Timișoara și-au dat întâlnire, astăzi, pe sinteticul de pe Șega din Arad. Amicalul a revenit formației de pe Bega, care s-a impus cu 3-2, tot ea conducând și la pauză, 2-1. Scorul a fost deschis în minutul 39 de ex-polistul Popovici, cu un șut din afara careului, dar Ripensia a răsturnat rezultatul pe finalul primei reprize. Mai întâi, Mihart a marcat din apropiere, după ce portarul a respins în față mingea reluată cu capul de Butnărașu, pentru ca în minutul 45, Ciurel să finalizeze o acțiune colectivă, cu un șut de la 14 metri lateral stânga. În minutul 67, Sofran a majorat avantajul pe contraatac, 3-1, însă ultimul cuvânt l-a avut Modan, care cu reușita sa din fața careului mic, a stabilit și scorul final, 3-2 pentru Ripensia.

Popovici și Modan au înscris pentru divizionara terță

Pe final, trupa lui Adrian Abrudean putea egala, același Modan nimerind bara în minutul 90. Între timp, Lipova s-a despărțit de experimentatul Marco Enciu, 35 de ani, în „alb-albastru” apărând Alexandru Rotea, mijlocaș lateral de 19 ani crescut de UTA, care ultima oară a jucat la Zalău. Următoarele amicale ale celor două echipe sunt programate sâmbătă, 11 februarie: Lipova va juca cu colega de eșalon Lotus Băile Felix, iar Ripensia o înfruntă pe conjudețeana din Liga a II-a CSC Dumbrăvița.

Formații:

Lipova (prima repriză): Buta – Clej, Sabău, Giosu, Angheli – Gavrilă, D. Pop I, Jichici, Rotea – Susan, Popovici.

Lipova (repriza a doua): I. Poiană – Cristiu, Petruț, A. Popa, Pamfile – Nagy, D. Pop II, Susan (70 Jichici), D. Rusu – Modan, An. Rusu.

Ripensia: Brașoveanu – Zamfirescu, Butnărașu, Gladun, Lungu – Morariu, Stoi, Moraru- Mihart, Sofran, D. Ciurel. Au mai intrat: Flonta, Bain, Țieranu, Stoica, Bobocea, Baeram, R. Ciurel, Agapie, Ardeiu, Iosu.