RIO 2016: PONOR ŞI GLINŢĂ, ÎN FINALE. CHIŢU A RATAT PODIUMUL

Cătălina Ponor s-a calificat în finala de la bârnă a concursului feminin de gimnastică artistică din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro, urmând să se lupte pentru o medalie în concursul programat pe 15 august.

Ponor a fost notată cu 14,900 în subdiviziunea a doua şi a ocupat poziţia a 5-a la sfâşitul calificărilor acestei probe. La finală vor participa primele opt clasate: Simone Blies (SUA) – 15,633, Laurie Hernandez (SUA) – 15,366, Flavia Saraiva (Brazilia) – 15,133, Sanne Wevers (Olanda) – 15,066, Cătălina Ponor (România) – 14,900, Fan Yilin (China) – 14,866, Aly Raisman (SUA) – 14,833 şi Gabby Douglas (SUA) – 14,833.

Cătălina Ponor a concurat şi în calificările de la sol, fiind notată cu 14,200, insuficient pentru calificarea în finală.

Sâmbătă seara, în concursul masculin de gimnastică artistică, Marian Drăgulescu şi Andrei Munteanu au obţinut calificarea în finalele probelor de sărituri, respectiv paralele.

Înotătorul român Robert Glinţă (19 ani) s-a calificat în finala probei de 100 m spate din cadrul concursului de nataţie al Jocurilor Olimpice de vară ediţia 2016, după ce a reuşit să termine pe locul al patrulea seria sa din semifinală, cu timpul de 53sec.34/100.

Cel mai bun timp al Seriei a II-a a fost obţinut de americanul David Plummer – 52sec.50/100, urmat de australianul Mitch Larkin – 52sec.70/100 şi francezul Camile Lacourt – 52sec.72/100.

În prima serie cel mai buni patru timpi au fost realizaţi de americanul Ryan Murphy – 52sec.49/100, chinezul Xu Jiayu – 52sec.73/100 şi rusul Evgheni Rilov – 52sec.84/100, calificaţi la rândul lor în finala acestei probe, programată în noaptea de luni spre marţi, la ora 4:30.

În schimb, judoka Andreea Chiţu a pierdut orice şansă la medalii, după ce a fost învinsă de Erika Miranda (Brazilia). Reprezentanta noastră era în avantaj şi mai trebuia să reziste doar 28 de secunde, însă favorita publicului a reuşit un ippon care a pus capăt disputei.
Chiţu a fost învinsă de italianca Odette Giuffrida, în sferturile categoriei 52 kg, fiind nevoită să meargă în recalificări. De remarcat că judoka Stelei s-a luptat accidentată în ultimele 4 minute ale duelului din sferturi.
Sursă: digisport.ro