REZULTATE SURPRIZA IN AMICALE, CU NATIONALE IMPLICATE LA CUPA MONDIALA

Pregătirile pentru Cupa Mondială au intrat în linie dreaptă, turneul final urmând a debuta săptămâna viitoare, la Rio, cu meciul inaugural Brazilia – Croaţia (12 iunie, ora 19:00)

Cinci dintre naţionalele care vor lua parte la startul Cupei Mondiale din Brazilia, au disputat duminică partide amicale, doar două dintre rele reuşind să se impună. Astfel, SUA a învins la limită Turcia, cu 2-1 (F. Johnson ’26, C. Dempsey / S. Inan ’90 – penalty), iar Belgia a obţinut o victorie în Suedia, în faţa ţării gazdă, cu 2-0. „Diavolii roşii” par a fi într-o formă excelentă înainte de Mondial, iar selecţionerul Marc Wilmots a optat ieri pentru un prim „11” care ar putea fi cel pe care se va baza şi în Brazilia. Golurile echipei sale au fost înscrise de doi jucători ai lui Chelsea Londra, Romelu Lukaku (’34) şi Eden Hazard (’78).

Amicalul disputat de Franţa contra Paraguayului, în Nice, s-a terminat indecis, 1-1. Scorul a fost deschis de gazde, prin Griezmann, aflat la prima reuşită în tricoul naţionalei mari a „Cocoşului Galic”. Elevii lui Didier Deschamps s-au văzut însă egalaţi cu doar un minut înainte de final. Marcator pentru Paraguay a fost Caceres, jucătorul lui Flamengo.

Cel mai spectaculos amical al zilei s-a disputat pe arena Borussiei Monchengladbach, acolo unde Germania şi Camerul, ambele participante la Cupa Mondială, au terminat la egalitate, 2-2. După 45 de minute, tabela era neschimbată. Samuel Eto’o (’62) i-a adus pe oaspeţi în avantaj. Nemţii au revenit rapid în joc, dar reuşitele lui Muller (’66) şi Schurrle (’71) au fost anulate de golul lui Choupo-Moting, din minutul 78. A fost meciul în care Joachim Low l-a titularizat în flancul drept al apărării pe Eric Durm (22 de ani), jucătorul Borussiei Dortmund făcându-şi astfel debutul la naţionala „panzerelor”.