Rezultate pozitive pentru fotbaliştii români, în Europa şi Conference League

FC Barcelona a fost ţinută în şah de Galatasaray Istanbul, 0-0, joi seara, pe stadionul Camp Nou, în prima manşă a optimilor de finală ale Europa League la fotbal. Catalanii au dominat jocul categoric, dar nu au reuşit să înscrie în faţa unei echipe la care Alexandru Cicâldău a intrat în minutul 79. Olimpiu Moruţan a rămas pe banca de rezerve la turci. O opţiune pentru sferturi a luat Glasgow Rangers, care a dispus de Steaua Roşie Belgrad cu 3-0. Echipa lui Ianis Hagi (accidentat) s-a impus prin golurile înscrise de James Tavernier (11 – penalty), Alfredo Morelos (15) şi Leon Balogun (51). Oaspeţii au ratat un penalty în prima repriză.

Atalanta Bergamo, la care românul Valentin Mihăilă a rămas pe banca de rezerve, a trecut la limită de Bayer Leverkusen, scor 3-2. Ruslan Malinovski şi Luis Muriel au fost artizanii acestei victorii, ucraineanul marcând un gol şi pasând decisiv la cele două goluri ale columbianului, care a furnizat assist-ul la reuşita lui Malinovski. Sevilla a învins-o la limită pe West Ham United, cu 1-0, graţie golului înscris de Munir El Haddadi. Sporting Braga a dispus de AS Monaco cu 2-0, golurile fiind marcate la cele două capete ale meciului.

Rezultate:
Miercuri
FC Porto – Olympique Lyon 0-1
Au marcat: Lucas Paqueta 59.

Real Betis Sevilla – Eintracht Frankfurt 1-2
Au marcat: Nabil Fekir 30, respectiv Filip Kostic 14, Daichi Kamada 32.
Rafael Santos Borre (Eintracht) a ratat un penalty în min. 52 (a apărat Claudio Bravo).

Joi
Sevilla FC – West Ham United 1-0
A marcat: Munir El Haddadi 60.

Atalanta Bergamo – Bayer Leverkusen 3-2
Au marcat: Ruslan Malinovski 23, Luis Muriel 25, 49, respectiv Charles Aranguiz 11, Moussa Diaby 63.

FC Barcelona – Galatasaray Istanbul 0-0

Glasgow Rangers – Steaua Roşie Belgrad 3-0
Au marcat: James Tavernier 11 – penalty, Alfredo Morelos 15, Leon Balogun 51.
Aleksandar Katai (Steaua Roşie) a ratat un penalty în min. 24 (a apărat Allan McGregor).

Sporting Braga – AS Monaco 2-0
Au marcat: Abel Ruiz 3, Vitor Oliveira 89.

Duelul RB Leipzig – Spartak Moscova nu se dispută, echipa rusă fiind exclusă din competiţie.

Manşa secundă se va juca în data de 17 martie.

PAOK, cu Mitriţă rezervă, a dispus de Gent cu 1-0

PAOK Salonic, echipa antrenată de românul Răzvan Lucescu, a învins formaţia belgiană KAA Gent cu scorul de 1-0, joi seara, pe teren propriu, într-un meci din prima manşă a optimilor de finală ale Europa Conference League la fotbal. Unicul gol al meciului a fost reuşit de slovenul Jasmin Kurtic (58). Românul Alexandru Mitriţă a rămas pe banca de rezerve la PAOK. Feyenoord şi Slavia Praga au câştigat la diferenţă de trei goluri şi sunt favorite la calificarea în sferturile de finală. Feyenoord a câştigat cu 5-2 la Belgrad, în faţa lui Partizan, iar Slavia a dispus cu 4-1 de LASK Linz, pe teren propriu. AS Roma a reuşit o victorie importantă în deplasare, 1-0 cu Vitesse Arnhem, chiar dacă a încheiat meciul în zece oameni.

Cel mai spectaculos meci a avut loc la Eindhoven, unde PSV şi FC Copenhaga au încheiat la egalitate, 4-4. Danezii au condus de fiecare dată, dar PSV a revenit şi a obţinut egalul, ratând şi un penalty. Leicester City a înregistrat o victorie importantă, 2-0 cu Rennes, în timp ce Bodoe/Glimt (2-1 in extremis cu AZ Alkmaar) şi Olympique Marseille (2-1 cu FC Basel) au reuşit victorii la limită.

Rezultate:
PAOK Salonic – KAA Gent 1-0
A marcat: Jasmin Kurtic 58.

Partizan Belgrad – Feyenoord Rotterdam 2-5
Au marcat: Bebras Natcho 13, Nemanja Jovic 46, respectiv Jens Toornstra 20, 77, Cyriel Dessers 52, Lutsharel Geertruida 64, Luis Sinisterra 71.

Slavia Praga – LASK Linz 4-1
Au marcat: Collins Sor 3, 29, Peter Olayinka 83, Ibrahim Traore 85, respectiv Husein Balic 67.

Vitesse Arnhem – AS Roma 0-1
A marcat: Sergio Oliveira 45+1.
Cartonaş roşu: Sergio Oliveira 78.

Bodoe/Glimt – AZ Alkmaar 2-1
Au marcat: Amahl Pellegrino 39, Ola Solbakken 90+1 – penalty, respectiv Zakaria Aboukhlal 73.

Leicester City – Rennes 2-0
Au marcat: Marc Albrighton 30, Kelechi Iheanacho 90+3.

Olympique Marseille – FC Basel 2-1
Au marcat: Arkadiusz Milik 19 – penalty, 68, respectiv Sebastiano Esposito 79.

PSV Eindhoven – FC Copenhaga 4-4
Au marcat: Cody Gakpo 21, 70, Ritsu Doan 50, Eran Zahavi 85, respectiv Isak Bergmann Johannesson 6, Pep Biel 23, 78, Lukas Lerager 43.
Cody Gakpo a ratat un penalty în min. 62.

Manşa secundă va avea loc în data de 17 martie. (AGERPRES)