REZULTATE DIN LIGA CAMPIONILOR. PROGRAMUL DE MIERCURI

Meci de infarct marţi seară, în preliminariile UEFA Champions League. APOEL Nicosia a reuşit o răsturnare spectaculoasă de scor în manşa secundă a turului 3 preliminar, din Cipru, cu Rosenborg.

După 1-2 în tur, norvegienii au fost foarte aproape de calificare: în minutul 90 al partidei din această seară, scorul era 0-0. Ceea ce a urmat, însă, nu anticipa nimeni. APOEL a deschis scorul în minutul 90+1 şi la 1-0 era calificată graţie golului înscris în deplasare. Oaspeţii s-au năpustit în atac, însă au mai fost „taxaţi” de două ori: în minutele 90+6 şi 90+9. Meciul a fost prelungit iniţial cu 6 minute, însă din cauza întreruperilor totalul minutelor suplimentare a ajuns la 10.

Altfel, Alexandru Măţel a reuşit calificarea în play-off, alături de Dinamo Zagreb, care a câştigat şi returul cu Dinamo Tbilisi, scor 1-0. Fundaşul român a intrat pe teren în minutul 53.

O surpriză s-a consemnat în Irlanda, acolo unde Dundalk a reuşit să întoarcă rezultatul nefavorabil din tur şi să o elimine pe mult mai cunoscuta BATE Borisov. A fost 3-0 pentru irlandezi, după 0-1 în tur.

Echipa românilor Moţi, Keşeru şi Prepeliţă, Ludogorets Razgrad, a obţinut calificarea în play-off-ul Champions League, după un alt meci pe muchie de cuţit. Scorul din tur, din Bulgaria, 2-2, s-a repetat şi în manşa secundă disputată la Belgrad. În prelungiri, oaspeţii au mai punctat de două ori şi au reuşit să se califice. Wanderson a fost eroul lui Ludogorets, acesta reuşind un hat-trick. Moţi a fost integralist, Keşeru a evoluat până la pauză, în timp ce Prepeliţă nu a fost nici măcar rezervă. Tensiunea a atins cote maxime în finalul primei reprize, când fiecare echipă a avut câte un jucător eliminat.

Miercuri joacă returul şi cele două echipe româneşti angrenate în competiţie. De la ora 20:45, Astra şi Steaua vor disputa manşa secundă a întâlnirilor cu FC Copenhaga şi, respectiv, Sparga Praga. Scorul a fost identic în partidele tur, 1-1, însă campioana va avea o misiune mult mai dificilă, deoarece joacă returul în deplasare.

Turul 3 preliminar din UEFA Champions League – retur:

Marţi, 2 august:

Qarabag (Aze) – Viktoria Plzen (Cze) 1-1 (în tur 0-0)
Muarem (’28) / Krmencik (’85)

APOEL (Cyp) – Rosenborg (Nor) 3-0 (în tur 1-2)
Gianniotas (’90+1), Vander (’90+6), De Vicenti (’90+9)

Dinamo Tbilisi (Geo) – Dinamo Zagreb (Cro) 0-1 (în tur 0-2)
Rog (‘8)

Steaua Roşie Belgrad (Srb) – Ludogorets (Bul) 2-4, după prel. (în tur 2-2)
Donald (’17), Ibanez (’62 – pen) / Cafu (’24), Wanderson (’40, ’92, ’97)

Dundalk (Irl) – BATE Borisov (Blr) 3-0 (în tur 0-1)
McMillan (’44, ’59), Benson (’90)

Miercuri, 3 august:

20:45: FC Copenhaga (Den) – Astra Giurgiu (Rou) (în tur 1-1)

20:45: Steaua Bucureşti (Rou) – Sparta Praga (Cze) (în tur 1-1)

21:00: Hapoel Beer Sheva (Isr) – Olympiakos (Gre) (în tur 0-0)

21:15: Young Boys (Sui) – Şahtior Doneţk (Ukr) (în tur 0-2)

21:30: PAOK (Gre) – Ajax (Ned) (în tur 1-1)

21:30: Salzburg (Aut) – Partizani (Alb) (în tur 1-0)

21:45: Anderlecht (Bel) – FK Rostov (Rus) (în tur 2-2)

21:45: Celtic (Sco) – FC Astana (Kaz) (în tur 1-1)

21:45: Legia (Pol) – Trencin (Svk) (în tur 1-0)

21:45: Monaco (Fra) – Fenerbahce (Tur) (în tur 1-2)

*echipele marcate s-au calificat în play-off-ul UEFA Champions League. Celelalte merg în play-off-ul Europa League.
Sursă: digisport.ro